تالار امیرکبیر در کاخ گلستان افتتاح شد
تالار امیرکبیر در کاخ گلستان افتتاح شد

به گزارش نوژان نیوز؛ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت میراث فرهنگی، همایش میرزاتقی خان امیرکبیر فراهانی همراه با افتتاح تالار یادمان امیرکبیر با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و علی طلوعی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، […]


به گزارش نوژان نیوز؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت میراث فرهنگی، همایش میرزاتقی خان امیرکبیر فراهانی همراه با افتتاح تالار یادمان امیرکبیر با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و علی طلوعی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، آفرین امامی مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان، عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمع از مدیران وزارتخانه در محل چادرخانه مجموعه جهانی کاخ گلستان برگزار شد.

آفرین امامی در این مراسم طی سخنانی گفت: در راستای رویداد‌محور و مخاطب‌محور بودن مجموعه کاخ گلستان، اقدامات و برنامه‌هایی را تدارک دیده‌ایم که شامل موضوعات مرتبط با امیرکبیر، دوره قاجار و دخالت دولت‌های مختلف در دوره قاجار است که کاخ گلستان به‌عنوان یک مرکز قاجاری در تهران موظف به پرداختن این موضوعات است.
او افزود: این تالار دربرگیرنده آثار تاریخی مرتبط با امیرکبیر است و با افتتاح آن قصد داریم آثار مرتبط با این شخصیت تاریخی را به علاقه‌مندان معرفی کنیم.

در ادامه مراسم نیز محمدحسن سمسار پیشکسوت حوزه میراث‌فرهنگی اظهارداشت: به طور حتم اطلاعاتی که در این همایش جمع‌آوری شده می‌تواند به شکل بسیار مناسبی شخصیت امیرکبیر را معرفی کرد به عقیده من میرزاتقی خان امیرکبیر مردی بود که می‌خواست خلاف جهت آب شنا کند و چنین افرادی که این جسارت را دارند مردان بزرگی بودند، هستند و خواهند بود.

او در ادامه با اشاره به اهمیت شهر تهران از نظر تاریخی افزود: در گذشته پیشنهاد داده می‌شد که یک موزه با محوریت موضوعات تاریخی تهران در این شهر احداث شود که هیچ‌گاه عملی نشد، اما اکنون مجموعه جهانی کاخ گلستان به‌عنوان یک موزه مهم و ثبت جهانی شده بخش مهمی از تاریخ تهران را به نمایش گذاشته و آن‌ها را معرفی می‌کند.

سمسار افزود: البته کاخ گلستان به‌عنوان یک مجموعه جهانی این قابلیت را دارد که در کنار خودش یک موزه به نام شهر تهران را ایجاد کند که امروز خوشبختانه گام کوچکی برای ایجاد این موزه برداشته شده است. با افتتاح موزه تهران می‌توان بخش مهمی از وقایع تاریخی ایران را معرفی کرد و نیز به معرفی مردان بزرگی مثل امیرکبیر در این مرکز فرهنگی پرداخت که در تهران خدمات بزرگی انجام داده‌اند.

این پیشکسوت حوزه میراث‌فرهنگی در ادامه گفت: شخصیت امیرکبیر دارای اهمیت بسیار بالایی است و باید این شخصیت مهم به خوبی به مردم خصوصا نسل جوان معرفی شود.

در پایان این مراسم تالار یادمان امیرکبیر با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افتتاح شد و از بخش‌های مختلف آن بازدید به عمل آمد.منبع خبر