تحویل اسکلت‌های پیش‌ساخته به زلزله زدگان خوی
تحویل اسکلت‌های پیش‌ساخته به زلزله زدگان خوی

به گزارش نوژان نیوز، «اکبرنیکزاد» از پایان برآوردها و ارزیابی‌های میزان خسارت‌های ناشی از زلزله به واحدهای مسکونی روستایی و شهری خبر داد و گفت: بر اساس برآوردها در زلزله ۵.۹ خوی که هشتم بهمن ماه سال جاری رخ داد، یک‌هزار و ۷۵۰ واحد مسکونی تخریب شد که نیاز به بازسازی دارند و هفت‌هزار و […]

به گزارش نوژان نیوز، «اکبرنیکزاد» از پایان برآوردها و ارزیابی‌های میزان خسارت‌های ناشی از زلزله به واحدهای مسکونی روستایی و شهری خبر داد و گفت: بر اساس برآوردها در زلزله ۵.۹ خوی که هشتم بهمن ماه سال جاری رخ داد، یک‌هزار و ۷۵۰ واحد مسکونی تخریب شد که نیاز به بازسازی دارند و هفت‌هزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز دچار آسیب شد که نیازمند تعمیرات است.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن پیشنهادهای خود را درباره میزان تسهیلات کم‌بهره و بلاعوض در مناطق زلزله زده ارائه کرده است، افزود: دولت درباره میزان تسهیلات و وام بلاعوض در هفته جاری تصمیم‌گیری کرده است و نتیجه به اطلاع هموطنان می‌رسد.

نیکزاد با اشاره به فعالیت های انجام شده توسط این بنیاد در همان ساعت اولیه وقوع زلزله، خاطرنشان‌کرد: برای موضوع آواربرداری، آمارگیری و تشکیل پرونده بازسازی‌ها، ماشین‌آلات و نیروهای بنیاد مسکن از چهار استان آذربایجان‌شرقی، زنجان، کردستان و اردبیل از همان ساعت‌های اولیه به مناطق زلزله‌زده گسیل شدند و آواربرداری، آمارگیری، تکمیل پرونده و شروع عملیات اجرایی آغاز شد.

وی با تاکید بر اینکه مسوولان و مردم محلی همکاری مناسبی دارند، از اتمام آواربرداری‌ها تا قبل از اتمام سال جاری خبر داد و گفت: بنیاد مسکن کار آواربرداری و ساخت واحدهایی که آواربرداری آنها به اتمام رسیده را از منابع داخلی بنیاد انجام می‌دهد تا پس از مصوبه دولت، تخصیص‌ها به بنیاد مسکن برسد.

تحویل مصالح ساختمانی، میلگرد و اسکلت به منازل آواربرداری شده

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: تعدادی از واحدهای مسکونی زلزله زده هستند که عملیات آواربرداری آنها به اتمام رسیده و پروانه با کمک دهیاران در حال صدور است که از امروز، مصالح ساختمانی، میلگرد، اسکلت و پیچ و مهره به واحدهایی که نیاز به بازسازی دارند و آواربرداری آنها به اتمام رسیده تحویل می‌شود.

زلزله خوی هشتم بهمن ماه امسال در عمق هفت کیلومتری زمین و در ۶ کیلومتری خوی رخ داد که خسارت‌های مالی و جانی بر جای گذاشت. هم اکنون ارزیابی‌ها و امداد رسانی به زلزله‌زدگان در حال انجام است.

منبع: خبرگزاری ایرنا