ظرفیت تولید نفت ایران می‌تواند به ۶ میلیون بشکه در روز برسد
ظرفیت تولید نفت ایران می‌تواند به ۶ میلیون بشکه در روز برسد

به گزارش نوژان نیوز، سید جعفر حجازی با اشاره به دیدار روز گذشته تولیدکنندگان و صنعتگران کشور با رهبر معظم انقلاب، افزود: رهبر معظم انقلاب این جلسات را بعد از همه گیری کرونا با تولیدکنندگان کشور برگزار می‌کند و این دومین جلسه‌ای بود که شرکت ما حضور داشت. وی با بیان اینکه در این جلسه […]

به گزارش نوژان نیوز، سید جعفر حجازی با اشاره به دیدار روز گذشته تولیدکنندگان و صنعتگران کشور با رهبر معظم انقلاب، افزود: رهبر معظم انقلاب این جلسات را بعد از همه گیری کرونا با تولیدکنندگان کشور برگزار می‌کند و این دومین جلسه‌ای بود که شرکت ما حضور داشت.

وی با بیان اینکه در این جلسه به نیابت از ۱۹ شرکت اکتشاف و تولید (E&P) گزارشی ارائه کردم، ادامه داد: در دیدار با رهبر معظم انقلاب بر این نکته تاکید شد که با ۳ رویکرد می توان ظرفیت تولید نفت کشور را از ۳.۸ میلیون بشکه به حدود ۶ میلیون بشکه در روز برسانیم.

حجازی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های کشور در حوزه نفت و گاز و ظرفیت شرکت‌های اکتشاف و تولید داخلی، ظرفیت تولید نفت ایران می‌تواند تا ۵ سال آینده ۱.۵ برابر شود.

وی به استفاده از پمپ‌های فرازآوری در چاه‌های نفت برای افزایش تولید اشاره کرد و گفت: اکنون در حال واردات این پمپ‌ها به کشور هستیم. در کنار آن از پمپ‌هایی که در دانشگاه شهید چمران اهواز تولید می‌شود نیز استفاده خواهیم کرد و در مجموع این روش‌ها می‌تواند تولید نفت را ۸۷۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا با تاکید بر اینکه اکثر چاه‌های نفت و گاز ایران بر روی میادینی قرار دارند که در نیمه دوم عمر خود هستند، افزود: بنابراین باید علاوه بر استفاده از پمپ‌های فرازآوری مصنوعی، از روش‌های جدیدی مانند هیدرو کرک (شکست هیدرولیکی) نیز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در این روش، تغییر در عمق چاه اتفاق می‌افتد و این تجربه را به صورت محدود در کشور داشته‌ایم. اکنون نیز به دنبال این هستیم تا با همکاری با شرکت‌های بین‌المللی این دانش را در کشور بومی‌سازی کنیم و برای اولین بار در کشور از طریق هیدرو کرک، تولید نفت را افزایش دهیم.

به گفته حجازی افزایش تولید نفت از این طریق روزانه ۸۵۰ هزار بشکه برآورد می‌شود.

وی روش سوم برای افزایش حدود ۲ میلیون بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت ایران را توسعه میادین جدید نفتی دانست و گفت: توسعه میادین نفتی از طریق قراردادهای آی پی سی انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا به قرارداد این شرکت برای توسعه میدان یاران شمالی در سال ۹۱ اشاره کرد و افزود: توسعه میدان یاران شمالی در مرز با عراق از سال ۹۱ آغاز شد و ۹۵ به اتمام رسید. توسعه یکپارچه میدان یاران نیز به این شرکت واگذار شده است. در فاز دوم میدان از دانش فنی جدیدتر استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: میدان بعدی که به تصویب شورای اقتصاد نیز رسیده توسعه میدان کوپال است که با یک شرکت خارجی انجام خواهد شد و تولید از لایه آسماری با سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری محقق می‌شود. در این میدان آورده مالی ۸۰ درصد از طرف شریک خارجی و ۲۰ درصد شرکت ایرانی خواهد بود اما اپراتوری و انجام پروژه توسط شرکت ایرانی انجام می‌شود.

حجازی با تاکید بر اینکه در دیدار با رهبری اعلام کردم که بر اساس ارزیابی وزارت نفت، ۱۹ شرکت اکتشاف و تولید ایرانی در مجموع امکان اجرای ۹۴ میلیارد دلار پروژه را دارا خواهند بود، گفت: با وجود این ظرفیت، اکنون کمتر از ۲۰ میلیارد دلار قراداد امضا شده با این ۱۹ شرکت وجود دارد.

وی این ظرفیت خالی را در ۳ بعد مختلف دانست و افزود: در بعد نیروی انسانی مشکلی وجود ندارد و با توجه به نیروی انسانی قوی در کشور، امکان جذب در صورت امضای قرارداد هست.

مدیرعامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا بعد بعدی را دانش فنی عنوان کرد و ادامه داد: تامین دانش فنی در کشور در جریان است.

وی تاکید کرد: بعد سوم تامین مالی است که با توجه به ظرفیت‌های داخلی در بازار سرمایه و امکان جذب سرمایه بین‌المللی این موضوع قابل حل خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا