اعتبار دولت به کمک تکمیل تنها سالن صخره نوردی استاندارد کشور آمد
اعتبار دولت به کمک تکمیل تنها سالن صخره نوردی استاندارد کشور آمد

به گزارش نوژان نیوز، محمدعلی سلگی با بیان اینکه این سالن صخره نوردی در مجموعه ورزشی باشگاه انقلاب اسلامی کرج در حال ساخت است، افزود: ارتفاع سالن استاندارد صخره نوردی کشور ۲۷ است که تاکنون اسلکت و سقف آن تکمیل شده است. وی با بیان اینکه از محل سفر رییس جمهور به استان سه میلیارد […]

به گزارش نوژان نیوز، محمدعلی سلگی با بیان اینکه این سالن صخره نوردی در مجموعه ورزشی باشگاه انقلاب اسلامی کرج در حال ساخت است، افزود: ارتفاع سالن استاندارد صخره نوردی کشور ۲۷ است که تاکنون اسلکت و سقف آن تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه از محل سفر رییس جمهور به استان سه میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه اختصاص یافته است ، اظهار کرد: در صورت تکمیل این پروژه، مسابقات کشوری و آسیایی در این سالن برگزار خواهد شد.

دبیر هیات کوهنوردی استان البرز گفت: استاندار البرز نیز قول مساعد برای تکمیل هر چه زودتر این پروژه را داده است و اداره کل ورزش و جوانان نیز پیگیر اجرای کامل آن است.

۳۱ باشگاه کوهنوردی در البرز فعال است

سلگی در ادامه با بیان اینکه هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان ۳۱ باشگاه کوهنوردی و هشت هیات کوهنوردی فعال در شهرستان ها دارد، افزود: کوهنوردی استان البرز سال گذشته رتبه سوم کشور را کسب کرد.

وی تصریح کرد: رشته ورزشی کوهنوردی فعالیت هایی همچون کوهپیمایی، کوهنوردی، دره نوردی، آبشار یخی، صعودهای ورزشی با سنگ طبیعت و سنگ داخل سالن، کوهستان، غارنوردی و غارپیمایی دارد.

وی با اشاره به برگزاری دوره های مختلف کوهنوردی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ کوهنورد البرزی دوره های مختلف آموزشی را در باشگاه ها گذرانده اند.

دبیر هیات کوهنوردی استان البرز افزود: ۲۵ دوره آموزشی کوهنوردی همچون کوهپیمایی، کوهیپمایی همگانی، کارآموزی سنگ، پیشرفت های سنگ، کارآموزی برف، کارآموزی پیشرفته برف، محیط زیست، پزشکی، کوهستانی، هواشناسی، کوهستان، نقشه خوانی و کار با قطب نما، کارگاه آموزشی جی پی اس، دره نوردی، دیواره نوردی، غارنوردی، کوهنوردی با اسکی، نقشه برداری غار، صعودی ورزشی و غارپیمایی برگزار می شود.

زمین بازی کوهنوردی ارتفاعات و کوهستان است

سلگی گفت: مقدمه شرکت در دوره مربیگری کوهنوردی گذراندن ۱۳ دوره آموزشی است تا بتوانند در آزمون ورودی مربیگری شرکت کنند و در صورت قبولی در دوره مربیگری حضور می یابند زیرا بحث کوهنوردی با بقیه رشته ها فرق می کند چراکه زمین بازی ما ارتفاعات و کوهستان است و باید آمادگی لازم را داشته باشند و بابید در صعودها آموزش های لازم را ببینند تا بتوانند سلامت رفته و برگردند.

وی افزود: علاوه بر دوره های رسمی برگزار شده و گواهی رسمی که توسط فدراسیون برای شرکت کنندگان صادر می شود یکسری کارگاه های آموزشی برای توان افزایی کوهنوردان برگزار خواهد شد که اکنون دوره های تکنیک های آزمایشگاهی در کوهنوردی، روانشناسی صعود و فعالیت های سنگین با همکاری هلال احمر و دوره های امدادگری ۲۲ ساعته و ۴۰ ساعته، تکمیلی و مخاطرات کوهستان را برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: همچنین در سال جاری مسابقات دوی کوهستان در استان البرز برگزار شد که در این مسابقات البرز قهرمان و نفرات برتر به مسابقات کشوری اعزام شدند ضمن اینکه مسابقات سنگ نوردی داخل سالن نیز برگزار شد که نفرات برتر به کشوری اعزام شدند.

دبیر هیات کوهنوردی استان البرز اضافه کرد: میزبانی دوره های مختلف سنگ نوردی کشوری با برگزاری نزدیک به ۱۶ دوره در پل خواب از دیگر برنامه های این هیات در سال جاری بوده که هفت دوره از آن ها آزمون ورودی سنگ پل خواب درجه ۲ و سه و پنج دوره مربیگری بازآموزی دوره سنگ درجه ۲ و سه طبیعت و چهار دوره مربیگری درجه ۲ و ۳ در سنگ طبیعت در پل خواب انجام شد.

پل خواب بهترین دیواره کشور برای سنگ نوردی

سلگی در خصوص صخره پل خواب کرج نیز گفت: صخره پل خواب با داشتن ۱۵۰ مسیر استاندارد و بهترین دیواره برای صخره نوردی و سنگ نوردی طبیعی در کشور شناخته شده است .

وی با بیان اینکه آبشار خور استان البرز نیز به عنوان یک مکان طبیعی دیگر برای ورزش یخ نوردی استفاده می شود، افزود: چند مسیر سنگ نوردی را در حال اضافه کردن هستیم که یکی مسیر فشن بالادست شهر جدید مهستان است و ۲ سه مسیر نیز در پل خواب اضافه کرده ایم.

۲ هزار و ۵۰۰ ورزشکار کوهنورد در البرز ثبت شده اند

دبیر هیات کوهنوردی استان البرز در خصوص تعداد ورزشکاران کوهنورد گفت: اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ نفر ورزشکار رشته های مختلف کوهنوردی دارای بیمه ورزشی در این استان فعالیت دارند.

وی افزود: استان البرز دارای باشگاه های تخصصی در رشته های مختلف کوهنوردی همچون غار نوردی، دره نوردی و صعودهای ورزشی است . در رشته سنگ نوردی طبیعت، پل خواب و سایت عظیمیه کرج و سایت فشن را داریم ضمن اینکه یک سایت هم در جاده کرج – چالوس اضافه می شود و مکان یخ نوردی خور نیز در حال آماده سازی است.

سلگی گفت:‌ در رشته صعودهای ورزشی یک باشگاه هیات کوهنوردی در سطح استان و چهار هیات و باشگاه در سطح شهرستانی فعالیت می کنند.

در سفر ۱۸ فروردین ماه امسال رییس جمهور و هیات دولت به استان البرز ۱۷۲ طرح و برنامه توسعه ای در تمام بخش های عمرانی ، فرهنگی و زیربنایی با اعتباری حدود ۱۰ هزار و ۷۴۳ میلیارد تومان برای استان مورد تصویب قرار گرفت، همچنین پیشنهاد ارتقا سه شهر کمالشهر، محمدشهر و ماهدشت به شهرستان نیز مطرح شد که مورد استقبال رییس جمهور قرار گرفت و دراین زمینه دستور ویژه صادر کردند.

موافقت با اختصاص ۲۳ هزار و ۲۴۴ میلیارد تومان تسهیلات و ۶۱ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی و بانک ها برای پیشبرد پروژه ها از دیگر رهاوردهای سفر رییس جمهور به استان البرز بود که باید تصویب اعتبار برای ی ۵۴ طرح در بخش زیربنایی استان با ۶ هزار و ۶۰۱ میلیارد تومان اعتبار، ۱۰۵ میلیارد تومان تسهیلات و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و بانک ها را نیز اضافه کرد.

در این سفر یک روزه رییس جمهور به البرز در بخش صنعت و معدن نیز ۶ توافق با اعتباری حدود ۱۵۵ میلیارد تومان و ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات صورت گرفت.

در حوزه فرهنگی و آموزشی و ورزشی نیز ۳۹ توافق با اعتباری حدود یک هزار و ۷۶۸ میلیارد تومان و در بخش رفاهی و اجتماعی ۱۶ توافق با اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومان و ۲۰۵ میلیارد تومان تسهیلات مصوب شد و در حوزه بهداشت و درمان نیز ۱۳ توافق با اعتباری بیش از ۷۵۵ میلیارد تومان و در حوزه آب، خاک و کشاورزی ۲۹ توافق با اعتباری حدود ۷۳۸ میلیارد تومان انجام شد.

براساس گزارش استاندار البرز در سفر رییس جمهور به این استان در حوزه اشتغال چهار توافق با اعتباری حدود ۳۴۰ میلیارد تومان و تسهیلات به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان و در حوزه های امنیتی، انتظامی و قضایی نیز ۹ توافق با اعتبار ۲۵۱ میلیارد تومان صورت پذیرفت و در مجموع نیز سرمایه گذاری و مشارکت بانک ها طی ۲ توافق به ۲۲ هزار و ۸۹۴ میلیارد تومان مورد موافقت قرار گرفت.