نسخه‌نویسی الکترونیکی مانع از فروش سم تقلبی و گران می‌شود
نسخه‌نویسی الکترونیکی مانع از فروش سم تقلبی و گران می‌شود

به گزارش نوژان نیوز، «شاهپور علائی مقدم» در نشست تخصصی بررسی عملکرد آفاتکش ها بروی محصولات کشاورزی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افزود: اکنون نسخه نویسی الکترونیکی در استان‌های اصفهان، فارس و قزوین به صورت پایلوت آغاز شده که این اقدام از نسخه های غیر علمی جلوگیری می‌کند و مانع از گرانفروشی […]

به گزارش نوژان نیوز، «شاهپور علائی مقدم» در نشست تخصصی بررسی عملکرد آفاتکش ها بروی محصولات کشاورزی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افزود: اکنون نسخه نویسی الکترونیکی در استان‌های اصفهان، فارس و قزوین به صورت پایلوت آغاز شده که این اقدام از نسخه های غیر علمی جلوگیری می‌کند و مانع از گرانفروشی و ورود سم تقلبی در بازار خواهد شد.

سرپرست معاونت برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه آفتکش ها کالا نیستند بلکه تکنولوژی در حال تغییر هستند، اظهار داشت: متخصصان باید به طور مستمر بر روی آفت‌کش‌ها کار کنند تا سلامت محصولات کشاورزی تضمین شود.

وی با تاکید بر اینکه از تولید آفتکش در کشور حمایت می کنیم، تصریح کرد: همچنین حمایت خود را از واردات نیز داریم و البته معتقدیم باید صادرات هم داشته باشیم زیرا نگاه ما فقط به یک بخش نیست بلکه همه بخش ها باید در کنار هم باشد.

سرپرست معاونت برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به کیفیت سموم داخل کشور اشاره کرد و گفت: نمی‌گوییم سم تقلبی در کشور نداریم، در همه کالاها جنس تقلبی وجود دارد اما باید نظارت بیشتری بر بازار آفتکش ها داشته باشیم.

علائی مقدم با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد اثرگذاری آفتکش به نحوه مصرف آن باز می گردد، افزود: برخی کشاورزان ما بلد نیستند از آفتکش ها استفاده کنند، بنابراین باید برای کشاورزان کلاس های آموزشی گذاشته شود زیرا گاهی آنقدر عدم انطباق آفتکش ها تکرار می شود که آن آفت‌کش کارایی خود را از دست می دهد که این نشان از نا آگاهی برخی بهره برداران دارد.

سرپرست معاونت برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بسته های آموزشی و ترویجی باید به زبان کشاورزان تهیه و در اختیار آنها قرار گیرد، انجمن تولید کنندگان سم می تواند این بسته های آموزشی را تهیه کند.

لزوم ایجاد پژوهشکده استانداردسازی آفتکش‌ها

وی افزود: انجمن تولیدکنندگان می تواند با ایجاد پژوهشکده‌ ای، با بررسی و راستی آزمایی آفتکش های تولیدداخل، از استاندارد بودن آنها مطمئن شود. وی با تاکید براینکه از هر فعالیتی در زمینه بهبود آفتکش ها حمایت خواهیم کرد گفت: تولید کنندگان همچنین می توانند تولید فراسرزمینی داشته باشند. علائی مقدم گفت: به جای اینکه سم به کشاورزان بدهیم بهتر است خدمات سمپاشی به آنها ارایه دهیم و از ظرفیت شرکت های دانش بنیان نیز بهره مند شویم.

بکارگیری دهکده علم و فناوری کشاورزی موجب ارتقای دانش تولیدکنندگان داخلی می شود

رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی گفت: وجود ۴۰۰ شرکت تولید کننده در بخش آفت کش ها حاکی از ظرفیتی است که در حوزه تولید وجود دارد.

«مجتبی خیام نکویی» افزود: ۴۳ سال از انقلاب می‌گذرد و تولیدات ما در این مدت ۱۰۰ میلیون تن افزایش یافته است؛ به طوری که در حال حاضر ۱۲۵ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی داریم و این عدد قابل توجهی است.

وی تصریح کرد: با ضریب ۸۰ درصد خودکفایی در تولید غذا، سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار ارز برای کشور صرفه‌جویی می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه جایگاه تولیدکنندگان سم در بخش امنیت غذایی روشن است، گفت: سیاست های کلان دولت حمایت از توانمندی و ظرفیت های داخل کشور است.

وی اظهارداشت: هدف ما حمایت از تولید محصول سالم و به حداقل رساندن مخاطرات ناشی از استفاده از سموم و حرکت به سمت سموم کم خطر است، زیرا قابلیت حذف سم به طور کلی وجود ندارد.

خیام نکویی افزود: نخستین برنج بدون استفاده از آفتکش را رونمایی کردیم و قرار است دانش آن را به بخش‌ خصوصی انتقال دهیم.

وی گفت: با اینکه کاهش عملکرد نداشتیم اما این روش محدود است و هزینه را ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می دهد.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: امروزه فناوری های جدید به طور دائم متولد می شوند، این فناوری ها ویژگی هایی دارند که از جمله می‌توان به ارزان سازی تولید و در کنار آن افزایش اثربخشی و کاهش مخاطرات اشاره کرد.

وی بر این باور است که اگر همه این اتفاقات بیفتد دیگر نگرانی برای بازار وجود نخواهد داشت.

به گفته خیام نکویی، یکی از مشکلات ما در بخش تولید کنندگان این است که کمتر بر روی منافع گروهی اجماع می شود.

وی افزود: ظرفیت های همه شرکت توانمند می تواند تبدیل به یک برند منطقه ای و بین المللی شود. همچنین باید الزمات حضور قدرتمند در بازارهای بین المللی بررسی شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: در ابتدای امسال پارک ملی کشاورزی و منابع طبیعی افتتاح شد.

وی افزود: همچنین هفت دهکده فناوری و نوآوری نیز تاکنون تاسیس شده و سه دهکده دیگر نیز تا پایان سال تاسیس می‌شود.

خیام نکویی اظهارداشت: آمادگی داریم حمایت های لازم را از این بخش داشته باشیم که بخش خصوصی دهکده های تخصصی فناوری و نوآوری تاسیس کند.

وی گفت: این دهکده ها یک ظرفیت کم نظیر برای ارتقای حوزه دانش تولید کنندگان و وارد کنندگان خواهد بود، زیرا معتقدیم استمرار حضور تولیدکنندگان در منطقه استفاده از دانش‌ها و فناوری روز است.

افزایش تولید کیفی آفتکش های داخلی نیازمند حمایت دولت

رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان سموم کشاورزی گفت: افزایش تولید کیفی و سالم سموم نیازمند حمایت های دولتی است زیرا باید این تولیدات با آفتکش های وارداتی قابل رقابت باشند.

«مسعود گیل آبادی» افزود: بخشی از سمومی که کارایی لازم را ندارند، سموم تقلبی هستند که باید با وجود این سموم در بازار مبارزه کرد.

رییس انجمن تولیدکنندگان سموم با اشاره به اینکه تولیدکنندگان داخلی در بحث تعرفه گذاری واردات سموم تکنیکال و سموم آماده مصرف دچار مشکل جدی هستند، اظهارداشت: اکنون تولیدکنندگان داخلی با تعرفه‌ های نابرابر واردات تکنیکال و سموم آماده مصرف روبرو هستند که همین امر موجب دلسردی تولیدکنندگان داخلی شده، زیرا تعرفه تکنیکال وارداتی ۲ درصد و تعرفه سموم آماده مصرف ۲ درصد است.

وی اضافه کرد: اکنون تولیدکنندگان داخلی ما باید مواد اولیه تکنیکال را با تعرفه مذکور وارد و مابقی مواد اولیه را با ارز آزاد یا نیمایی از پتروشیمی‌ها خریداری کنند که در شرایط فعلی به دلیل هزینه‌های بالای تمام شده تولید این محصول شامل افزایش قیمت زیاد نسبت به سموم آماده مصرف وارداتی می‌شود.

گیل آبادی از سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خواست برای کمک به تولیدکنندگان آفتکش ها در بحث آموزش و ترویج نحوه مصرف سموم با بخش خصوصی همکاری کنند.

نخستین نمایشگاه جامع بخش کشاورزی و نهمین دوره نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی (اگرو – پارس) از ۱۹ تا ۲۲ دی ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا