هیچ منع قانونی برای مدیریت زنان در مباحث کلان مدیریتی وجود ندارد
هیچ منع قانونی برای مدیریت زنان در مباحث کلان مدیریتی وجود ندارد

به گزارش نوژان نیوز، انسیه خزعلی به مناسبت مقام بزرگداشت زن به تبیین جایگاه زن در عرصه‌های مختلف پرداخت و افزود: با اشاره به نقش بی‌بدیل زنان در عرصه‌های مختلف جامعه پس از انقلاب اسلامی، گفت: بانوان پس از انقلاب اسلامی با حضور پررنگ‌ در علم‌آموزی، اشتغال، تصمیم‌گیری‌ها در مسیر پیشرفت کشور به مسئولیت خود […]

به گزارش نوژان نیوز، انسیه خزعلی به مناسبت مقام بزرگداشت زن به تبیین جایگاه زن در عرصه‌های مختلف پرداخت و افزود: با اشاره به نقش بی‌بدیل زنان در عرصه‌های مختلف جامعه پس از انقلاب اسلامی، گفت: بانوان پس از انقلاب اسلامی با حضور پررنگ‌ در علم‌آموزی، اشتغال، تصمیم‌گیری‌ها در مسیر پیشرفت کشور به مسئولیت خود در مشارکت اجتماعی پرداخته‌اند.

خزعلی یادآور شد: دیدار بانوان با رهبر معظم انقلاب فرصتی بود تا برخی از مشکلات و چالش‌های موجود در عرصه زنان برای ایشان بازگو شود و ایشان با رهنمودهای عالمانه خود راهکارهایی را ارائه دهند.

وی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب بارها در بیانات خود خواستار چاره‌اندیشی برای نفی ظلم علیه زنان چه در خانواده‌ها و چه در جامعه شده بودند، تصریح کرد: ایشان معتقدند که برای حمایت از زنان باید چاره‌اندیشی کرد و بازگذاشتن عرصه برای فعالیت بانوان در عرصه‌های مختلف بسیار مهم است.

خزعلی اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب جایگاه زن در خانواده را بی‌بدیل می‌دانند و معتقدند زنان ضمن اینکه باید فعالیت‌های مختلف علمی، سیاسی و اجتماعی داشته باشند باید توجه به مسئولیت خطیر رسیدگی به امور خانه و خانواده نیز داشته باشند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب حجاب را یک واجب شرعی دانستند و فرمودند که زنان و دخترانی که حجاب کامل ندارند نباید به آنها اتهام زد و آنها را بی‌دین یا در تقابل با دین دانست بلکه باید به آنها به این دید نگریست که در این مساله ضعف دارند و نباید اجازه داد تا سرمایه‌داری غرب از این موضوع به نفع خود و مطامع خود بهره ببرند.

لایحه حفظ کرامت زنان هنوز به تصویب نهایی نرسیده است

معاون امور زنان و خانواده، با اشاره به لایحه حفظ کرامت زنان در برابر خشونت که به حمایت از زنان می‌پردازد، اظهار داشت: یکی از قوانین و لوایح برای حمایت از زنان، لایحه حمایت از کرامت بانوان است. این لایحه از ۱۰ سال پیش در کش و قوس است و هنوز به تصویب نهایی نرسیده است که امیدواریم روند تصویب آن هر چه سریع‌تر انجام شود.

خزعلی با استناد به آمار رسمی از پیشرفت زنان در عرصه‌های مختلف، گفت: رشد و پیشرفت زنان در عرصه‌های مختلف جامعه پس از انقلاب اسلامی بسیار چشمگیر است؛ به طوری که وضعیت سواد قبل از انقلاب ۳۵ درصد بوده که این رقم اکنون به بیش از ۹۵ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: جذب اعضای هیات علمی از ۲ درصد به ۳۰ تا ۳۵ درصد رسیده همچنین سازمان‌های مردم نهاد نیز رشد چشمگیری داشتند و اکنون در کشور ۲۷۰۰ سازمان مردم نهاد وجود دارد. همین‌طور نویسندگان زن که به بیش از چهار هزار نفر رسیده‌اند، همانطور که رهبر انقلاب نیز بارها به قلم زیبا و هنرمندانه آنان اشاره کرده است.

خزعلی تصریح کرد: رشد آموزش و وضعیت بهداشت یکی دیگر از عرصه‌هایی است که نشان از تکامل و پیشرفت در حوزه زنان دارد؛ به طوری که امید به زندگی از ۵۴ سال به ۷۸ سال رسیده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: مبارزه با بیسوادی و موضوع تساوی جنسیتی نیز که ایران رتبه اول را دارد، اختراعات، ابداعات و کشف ۲ نوع واکسن به دست زنان نشان‌دهنده رشد و پیشرفت زنان در حوزه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه برخی رسانه‌های معاند همواره درصدد تولید اخبار منفی علیه ایران و به خصوص نشان دادن وضعیت بد زنان در کشور هستند، گفت: متاسفانه این هجمه‌های رسانه‌ای باعث می‌شود تا کشورهای دیگر بدون استناد به مدارک لازم علیه جمهوری اسلامی موضع بگیرند و اتهاماتی را نیز وارد کنند اما می‌بینیم که بر پایه آمارهای بانک جهانی، کارآفرینی زنان از ۱۲ درصد به ۲۴ درصد در سال ۹۸ رسیده است و رتبه سی‌ام کارآفرینی زنان را دارا هستیم.

باید به نتیجه مطلوبی درباره تحکیم خانواده و افزایش جمعیت برسیم

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری لغو عضویت ایران در کمیسیون بین‌المللی مقام زن را غیرقانونی و خارج از رویه معمول دانست و افزود: ایران کمتر از ۹ ماه پیش به عضویت کمیسیون مقام زن با رأی گیری درآمد. این مطلب با ۴۳ رأی از ۵۴ رای اعضاء صورت گرفت.

وی ادامه داد: اکنون با جوسازی‌ها و حرکت‌های رسانه‌ای و ایجاد نوعی رویه غلط که در سازمان ملل معمول نبوده برخی کشورها نسبت به لغو عضویت ایران از این کمیسیون اقدام کردند در حالی که مشابه این موارد و این اعتراضات در کشورهای دیگر حتی خیلی بیشتر وجود داشته اما هیچ گاه چنین پیشنهادی داده نشده بود.

خزعلی با تاکید بر اینکه ما در برابر جامعه و نسل آینده مسئول هستیم و به همین دلیل باید در زمینه فرزندآوری پیشگام باشیم، خاطر نشان کرد: تحکیم خانواده و افزایش جمعیت از مهمترین مسائل کنونی کشور به شمار می‌رود که باید با آسیب‌شناسی در این حوزه به نتیجه مطلوب برسیم.

وی اضافه کرد: در همین راستا نقش زنان و اهمیت بانوان برای نهادینه کردن ضرورت تشکیل خانواده و پایداری خانواده بسیار تاثیرگذار و مهم است. امیدواریم دولت کنونی بتواند در مقابله با آسیب‌هایی که زن و خانواده را تهدید می‌کند و مشکلات مربوط به فرزندآوری و جمعیت عملکرد خوب و تأثیرگذاری داشته باشد که این مستلزم احیای فرهنگ ایثار، فرهنگ حیات بخشی، فرهنگ خانواده دوستی و علاقه به ادامه نسل است که می‌تواند از عواملی باشد که خانواده را به فرزندآوری تشویق کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا