فوتبال ایران باید متحول و استانداردسازی شود
فوتبال ایران باید متحول و استانداردسازی شود

به گزارش نوژان نیوز، سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص سوال نمایندگان از عملکرد وزارت ورزش گفت: سوال و نظارت حق مجلس است و نمایندگان ابزارهای نظارتی دارند که یکی از آن‌ها سوال و تذکر است. سوال درباره ورزش حرفه‌ای و پرسپولیس و استقلال بود […]

به گزارش نوژان نیوز، سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص سوال نمایندگان از عملکرد وزارت ورزش گفت: سوال و نظارت حق مجلس است و نمایندگان ابزارهای نظارتی دارند که یکی از آن‌ها سوال و تذکر است. سوال درباره ورزش حرفه‌ای و پرسپولیس و استقلال بود و پاسخ سوال‌ها را کامل و کارشناسی و جامع با هماهنگی معاونت‌های مربوطه قبلا هم ارسال کرده بودیم و دیروز هم در مجلس توسط من توضیح داده شد و رایی که دادند این بود که از پاسخ‌ها قانع نشدند.

وی افزود: نوع سوال طوری بود که ۹۰ درصد متوجه عملکرد فدراسیون‌ها به‌ویژه فوتبال بود. قطعا فوتبال روز دنیا نیازمند یکسری استانداردسازی است و فوتبال حال حاضر کشورمان باید متحول شود و برای این کار نیازمند سازو کارها و تغییرات و رویکردهای مدیریتی است. نگاهمان به فوتبال باید عوض شود. انتظار خانواده ورزش و فوتبال این است که فوتبال در کشور طبق استانداردهای روز پیش برود ولی بخشی از سوال نماینده محترم این بود که چرا جریمه شدیم و در پرونده مربیان خارجی بازنده می‌شویم و مجبور می‌شویم مبالغ سنگینی پرداخت کنیم.

سجادی ادامه داد: اهالی ورزش پاسخ این سوالات را می‌دانند؛ ما یکسری تحریم‌های ظالمانه داریم که بخشی مربوط به مراودات بانکی است. طبق قوانین فیفا اگر تاخیری در پرداخت بازیکن یا مربی خارجی داشته باشیم، می‌تواند شکایت کند و با جریمه حقش را بگیرد. بحث دیگر این است که مربیان خارجی دوست دارند پولشان در حساب بانکی‌شان بنشیند چون یک قانون در دنیا به اسم پولشویی هست و اگر پول نقد بدهید یا از مبادی مختلف خرد خرد پول واریز شود تداعی پولشویی را دارد.

وی افزود: یکی از نمایندگان مجلس سوال کرد که چرا باید در پرونده‌های بین‌المللی ببازیم؟ یکی از دلایل، پرداخت‌های مالی است. این پرداخت‌ها ۲ پاشنه آشیل دارد که یکی مشکل مراودات بانکی در تحریم‌هاست؛ کما این‌که یکی از دلایل رفتن استراماچونی از ایران این بود که از صرافی‌های مختلف به حسابش پول ریختند و او می‌گفت به پولشویی متهم می‌شوم و نمی‌توانم با شما کار کنم. به همین دلیل از ایران رفت.

وزیر ورزش تصریح کرد: در زمان من یک مربی خارجی نبوده که چنینی اتفاقی برایش بیفتد ولی نمایندگانی هستند که اتفاقا دوست‌مان هم هستند و سوال کردند و من که ۱۶ماه است وزیرم باید جواب دهم؛ هرچند در آن تقصیری ندارم. اگر کسی به پاسخم گوش دهد و احترام بگذارد، بحث دیگری است. وظیفه من پاسخ‌گویی است.

سجادی درباره پرونده سرخابی‌ها نیز گفت: پرونده پرسپولیس و استقلال در سال ۲۰۱۶ شروع شده بود و پرونده‌اش را تکمیل کردیم ولی ۴ دلیل از استانداردهای فیفا که یکی بدهی‌ها، یکی بدهی مالیاتی، یکی حق پخش و دیگری مالکیت مشترک است، عمده دلایل محرومیت این دو تیم از استاندارها بودند که یک به یک رفع کردیم و رفع تعلیق شدند.

منبع: خبرگزاری ایرنا