پیگیر حل مشکل پلمب مراکز گردشگری مجاز هستیم
پیگیر حل مشکل پلمب مراکز گردشگری مجاز هستیم

به گزارش نوژان نیوز و به نقل از ایرنا، نشست خبری ستاد مرکزی خدمات سفر، با حضور تعدادی از اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر، شامل نمایندگان وزارت کشور، راه و شهرسازی، سازمان هلال‌احمر، سازمان تعزیرات و ستاد اقامه نماز به ریاست علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سالن فجر وزارت […]

به گزارش نوژان نیوز و به نقل از ایرنا، نشست خبری ستاد مرکزی خدمات سفر، با حضور تعدادی از اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر، شامل نمایندگان وزارت کشور، راه و شهرسازی، سازمان هلال‌احمر، سازمان تعزیرات و ستاد اقامه نماز به ریاست علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، این ستاد فعالیت خود را از ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز کرده و تا پایان ماه رمضان فعال خواهد بود.

در این نشست خبری ستاد ضمن تشریح برخی تدابیر صورت گرفته برای نوروز ۱۴۰۲، بر انجام سفر در تعطیلات نوروز با رعایت شئونات و عرف جامعه در ماه رمضان تاکید شد. نماینده وزارت کشور گفت که در این‌باره تدابیری در ۳۱ استان اتخاذ شده و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز اظهار کرد که در همکاری بخش‌ خصوصی گردشگری، خدمات‌دهی به مسافران تا حدی که خلاف شرع نباشد و روزه‌خواری در منظر عموم اتفاق نیفتد و شئونات دین رعایت شود، صورت خواهد گرفت.

 

ایجاد و تقویت نشاط و شادابی جامعه در نوروز و رمضان

مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درباره تقارن تعطیلات نوروز و ماه رمضان و تعطیلی معمول برخی مراکز تفریحی و خدماتی از جمله رستوران‌ها در این مناسبت و با پیش‌بینی مشکلات احتمالی برای مسافران و اینکه دستور کار و تدبیر استانداران و شورای تامین استان‌ها در این‌باره چیست؟ گفت: موضوع شورای تامین بیشتر مسائل امنیتی است، اما به ضرورت و در صورت نیاز در تعطیلات نوروز برای بررسی و رسیدگی موضوعات مختلف تشکیل می‌شود.

وی درباره پملب تعدادی از مراکز اقامتی در آستانه تعطیلات نوروز و به دلیل رعایت نکردن حجاب و عفاف از سوی مسافرانشان و اثر سوء این اقدام بر چهره گردشگری ایران و همچنین بیکار شدن بیش از یکصد نفر در شب عید، اظهار داشت: در جلسه استانداران دغدغه‌های مربوطه مطرح شد، فضا را به گونه‌ای تدبیر می‌کنیم که نشاط و شادابی در جامعه ایجاد و تقویت شود. درباره عفاف و حجاب بیشترین تاکید ما بر فرهنگ‌سازی و ایجابی بوده که استفاده از ظرفیت بزرگ ماه رمضان نیز مورد تاکید است.

معاون وزارت کشور در ادامه این نشست درباره آموزش آمار تصادف‌های جاده‌ای سخن گفت و افزود:‌ در این مدت تصادف‌های جاده‌ای درون‌شهری و برون‌شهری بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته در حالی‌که قرار بود هر سال ۱۰ درصد با کاهش تصادف‌های جاده‌ای مواجه شویم. از طرفی امسال در نوروز توده‌های بارشی خوبی داریم.

جمالی نژاد درباره توجیه شورای امنیت در مسئله عفاف و حجاب و روزه خواری مسافران ادامه داد: تاکید ما بر بعد فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی است. استفاده از ظرفیت ماه رمضان و تاکید بر فعالیت‌های فرهنگساری را در نظر داریم. در برخورد با مسائل عفاف و حجاب تاکید داریم تنها ضابطین قضائی ورود کنند.

وی درباره پلمپ مراکز گردشگری در روزهای نزدیک به نوروز نیز گفت: در نمایشگاه گردشگری با استانداران صحبت شد سعی شده تا نگاه به گردشگری تغییر کند باید امسال فضا را طوری فراهم کنیم که مردم نوروز شادی را تجربه کنند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به آماده سازی مساجد برای نوروز و رمضان اشاره کرد و گفت: ۱۴۰۰ شهر داریم بنابراین باید این شهرها را برای سفرهای نوروزی و داخلی آماده کنیم و اتفاقی بیفتد که ضریب ماندگاری افراد بیشتر شود. به استان‌ها تکلیف کردیم که جلسات مستمر ستاد سفر برگزار شود.

گران‌فروشی و درج نشدن قیمت در صدر تخلفات

سلیمان رزاقی مدیرکل امور اقتصادی سازمان تعزیرات حکومتی، نیز در این نشست خبری گفت: با وجود این که یکی از وظایف سازمان تعزیرات حکومتی صدرو حکم است، با هدف ارائه خدمات شایسته به گردشگران و مسافران نوروزی، در نوروز ۱۴۰۲ و نیز ماه مبارک رمضان، طرحی را آماده کرده‌ایم که به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شده است.

وی افزود: در این طرح ویژه نظارتی، از ۸ اسفند امسال تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد و برای اولین بار قرارگاه نظارت بر گشت‌های مشترک در ستاد مرکزی سازمان تشکیل شده است. این قرارگاه بر گشت‌های مشترک نظارت خواهد کرد و این و با هدف حمایت از گردشگران و مسافران نوروزی به سراسر کشور ابلاغ شد است.

رزاقی تضریح کرد: ۵هزار و ۷۸۲ اکیپ گشت مشترک تاکنون اعزام شده‌اند که با ۸هزار و ۱۰۷ واحد صنفی متخلف برخورد شده است که عدم درج قیمت، گرانفروشی، عدم صدور فاکتور، کم‌فروشی و… از مهمترین تخلفات واحدهای صنفی بوده است.

مدیرکل امور اقتصادی سازمان تعزیرات حکومتی با بیان این که تمام شعب کشیک سازمان تعزیرات حکومتی در ساعات اداری و غیراداری پاسخگوی گردشگران و مسافران نوروزی هستند، اضافه کرد: عمده فعالیت‌ها و نظارت‌های گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی بر مراکز عمده عرضه محصولات و نیز سردخانه‌ها، میادین میوه و تره‌بار، رستوران‌ها و دفاتر خدمات فروش بلیت و تور است که به صورت مستمر انجام می‌شود تا شاهد کاهش تخالفات احتمالی باشیم.

 

افزایش ظرفیت اقامتی کشور به بیش از ۵۰۰ هزار تخت در نوروز

علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری و رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: همزمان با شروع ماه مبارک رمضان، الگوی متفاوتی در سفرها اتخاذ شده است. با توجه به ۱۶هزار تختی که به ظرفیت اقامتگاه‌های کشور اضافه شده در مجموع تخت‌های اقامتی به ۵۳۰ هزار تخت افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: امسال به دلیل تقارن مناسبت نوروز و ماه رمضان با الگوی متفاوتی از سفرها مواجه خواهیم بود. از دو ماه گذشته نیز سفرهای داخلی آغاز شده، به‌ویژه در مناطق جنوبی کشور که ذخیره اماکن اقامتی به درصد قابل قبولی رسیده است. سفرها از هفته گذشته به حجم قابل توجهی رسیده است و تا هفته اول نوروز با افزایش قابل توجهی مواجه خواهیم بود. پیش‌بینی می‌شود روزهای پایانی ماه رمضان حجم سفرها به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

راه‌اندازی ۱۰ هزار غرفه و ۸۰۰ بازارچه صنایع‌دستی

معاون گردشگری درباره شرایط فعالیت مراکز گردشگری در ماه رمضان و خدمات‌دهی به مسافران تاکید کرد: ‌تدابیر لازم مشروط به عدم تظاهر و رعایت حرمت ماه رمضان، از سوی مراکز گردشگری اندیشیده و ابلاغ شده است. تعارض میان سفر و ماه رمضان نیست ، بلکه تقارن ماه رمضان و نوروز می‌تواند مکمل هم باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری ۸۰۰ بازارچه صنایع‌دستی و ۱۰ غرفه در بازار نوروز و رمضان برنامه‌ریزی شده است، گفت: آشنایی با فرهنگ نوروز و ماه رمضان و زیست شبانه، تمدید ساعت خدمت‌رسانی به مردم در این دستورالعمل گنجانده شده و برنامه‌هایی پس از افطار و برای افراد روزه‌دار اجرا می‌شود. درباره برخورد قاطع با متخلفان، راه آن این است گروه‌های نظارتی محسوس نامحسوس و مردمی تقویت شود.

 

۱۷ مرکز اقامتی به دلیل تخلف در افزایش نرخ تعطیل شده‌اند

معاون‌گردشگری کشور همچنین متذکرشد: طی این مدت، ۲۵۸ مرکز که ۱۹۶ مرکز اقامتی بودند ۴۱ تذکر دریافت کردند و ۱۷ مرکز تعطیل شدند.

شالبافیان درباره پلمب تعدادی از مراکز اقامتی در آستانه سفرهای نوروزی نیز، اظهار کرد: موضع وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پیگیری‌ها در راستای ارزش نهادن به هنجارهای اجتماعی و فرهنگی است که امری بدیهی و لازم‌الاجرا به شمار می‌آید. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این حوزه پیشگام بوده و قاطبه فعالان حوزه گردشگری نیز همین نگاه را دارند. برای صیانت از سلامت اجتماعی یکسری قوانین در کشور وجود دارد که لازم‌الاجرا است و در قالب‌های مختلف و توسط فعالان گردشگری اطلاع‌رسانی و ابلاغ می‌شود.

 

مدارس و حسینیه‌ها در صورت شرایط اضطرار به چرخه اسکان وارد می شوند

وی اضافه کرد: اداره کل نظارت و ارزیابی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در همکاری با بخش خصوصی این موارد را پایش، برخورد می‌کند و تذکر می‌دهد، اما موارد استثنا نباید موجب شود وجهه گردشگری تحت‌تاثیر قرار گیرد.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با اشاره به اینکه در ظرفیت اسکان، اولویت با مراکز و تاسیسات رسمی و دارای مجوز است، افزود: در برخی شهرها و استان‌ها ظرفیت مازادی را به تشخیص ستاد استانی نیاز داریم که در آن صورت از ظرفیت‌های غیر رسمی و اضطراری از جمله مدارس، حسینه‌ها، تکیه‌ها برای خدمت‌رسانی به مسافران استفاده می‌کنیم.

پیگیر حل مشکل پلمپ مراکز گردشگری مجاز شدیم

شالبافیان درباره همکاری سایر نهادها با گردشگری بیان کرد: در بسیاری از نقاط کشور در حوزه گردشگری مشکلی وجود ندارد. اتفاقاتی که در موارد غیرمجاز رخ می‌دهد، جز مواردی که مجاز بودند و پلمب شدند، دستگاه‌های مسئول و پلیس اماکن برخورد لازم را خواهند داشت. درباره اتفاقات اخیر (پلمب تعدادی از مراکز اقامتی) در استان‌ها پیگیر هستند تا حقوق مسافر، فعالان گردشگری و اشتغال در این حوزه پیگیری شود. رعایت حقوق فعالان گردشگری برای ما نیز حائز اهمیت است.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره انتظاری که از مراکز گردشگری در برخورد با مسافران مطرح شده است، اظهار داشت : صاحب مراکز اقامتی مثل بقیه صنوف، اولین تکلیفش نسبت به همکاران خودش است. باید توجه کرد اتفاقاتی که رخ داده به میهمانان برمی‌گشت. باید در بین همه تصمیم‌گیران تفکیک این موضوع مورد توجه قرار گیرد. اگر موردی یا قصوری وجود داشته باشد، تذکر داده و رفع می‌شود. درباره اتفاقات اخیر، وزارت گروهی را مأمور کرده و در حال پیگیری برای حل و فصل و جلوگیری از اتفاقات مشابه است، البته تاکید بر دو نکته تضمین سلامت اجتماعی و حفظ وجهه گردشگری است.

 

اولویت اسکان در مراکز گردشکری رسمی است

شالبافیان سپس درباره اسکان نوروزی در مدارس، اظهار داشت: همان طور که سال گذشته اعلام شد اولویت اسکان در مراکز گردشکری رسمی است. وقتی از مراکز اقامتی رسمی اسم برده می‌شود طیف وسیعی از ۲۶ نوع مرکز اقامتی را شامل می‌شود و اولویت و نظارت ما معطوف بر این مراکز است. در برخی از استان‌ها و شهرها ظرفیت مازادی را نیاز داریم که به تشخیص ستاد خدمات سفر استان به مدار خدمات‌رسانی اضافه می‌شود که شامل مدارس، حسینه‌ها و تکایا و باشگاه‌ها است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با اشاره به تقویت سامانه ملی سفر / سامانه ۰۹۶۲۹ گفت: امکان انعکاس نظرات و تخلفات در ارتباط با حوزه‌های اقامتی وهمچنین ارتباط با سایر دستگاه‌ها فراهم‌ شده است. همکاران استانی مکلف هستند تمامی شکایات را تا حداکثر پایان نوروز بررسی و نتیجه را اعلام‌ کنند و البته مواردی که نیاز به ارجاع قضایی دارند مستثنی هستند.

زیست شبانه، افزایش ساعت فعالیت اماکن و تدارک‌ گشت‌های یک‌روزه از جمله موارد اندیشیده شده برای رعایت حرمت ماه رمضان بود که شالبافیان به آن‌ها اشاره کرد.

 

حفظ و تقویت ظرفیت ناوگان حمل و نقل/ شناسایی ۸۷۷ نقطه پرحادثه

شهریار افندی‌زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی نیز با اشاره به آمار استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در نوروز ۱۴۰۱، گفت: حدود ۶میلیون نفر در نوروز ۱۴۰۱ با ناوگان عمومی جاده‌ای جابه‌جا شدند و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ناوگان ریلی استفاده کردند که تلاش شد این ظرفیت امسال به یک میلیون و ۵۰۰ نفر برسد. در حمل‌ونقل هوایی نیز دو میلیون و ۳۰۰ نفر در مسیر داخلی و خارجی سفر داشتند که امسال تلاش می‌شود این ظرفیت حفظ شود. در حمل و نقل دریایی نیز ظرفیت بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اضافه خواهد شد. در تعطیلات نوروز گذشته به طور متوسط در جاده‌ها دو میلیون و ۳۰۰ تردد روزانه با وسایل شخصی ثبت شده است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به ایمنی در سفر، از شناسایی حدود ۸ هزار کیلومتر راه‌های پرتردد و ۸۸۷ نقطه پرحادثه خبر داد و گفت: از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ سرعت تردد در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها تا ۱۰ کیلومتر بر ساعت کاهش خواهد یافت.

معاون وزارت راه و شهرسازی همچنین درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما توضیح داد که قیمت‌ها باید براساس مصوبات باشد. از آذر ۱۴۰۰ قیمت بلیت هواپیما افزایش نیافته است و این افزایش از سوی سایت‌های مجهول بوده و قرار شده از طریق قوه قضاییه پیگیری شود.

مردم بلیت هواپیما را از مراکز معتبر بخرند

افندی‌زاده تاکید کرد: مردم بلیت هواپیما را از مراکز معتبر تهیه کنند، شرکت‌های هواپیمایی درخواست افزایش قیمت داده‌اند، اما دولت تصمیم گرفت افزایش قیمت تا پایان امسال اتفاق نیفتد، سقف قیمت امسال نباید افزایش یابد، اما برای کنترل قیمت بلیت‌هایی با سقف بیشتر، ستادی با حضور رییس سازمان تعزیرات و نماینده دادستانی تشکیل شده و بررسی تحلیلی انجام شده که نتیجه آن شناسایی سایت‌های نامعتبر بوده است.

معاون وزیر راه گفت: علاوه بر این در برخی سایت‌ها، بلیت با هتل فروخته می‌شد که قیمت‌ها را افزایش داده بود و قرار شد در این سایت‌ها نیز بلیت و هتل مجزا فروخته شود و هفت مسیر از چارتر خارج شود. ستادی به این منظور در فرودگاه‌ها مستقر است و هرگونه خلافی را به صورت ثبت شکایت به سازمان هواپیمایی و تعزیرات اعلام کنند.

افندی‌زاده سپس گفت: اگرچه قیمت‌ها در نوروز افزایش نمی‌یابد، اما پس از عید، افزایش قیمت بلیت هواپیما برای سال ۱۴۰۲ در شورای ترابری بررسی می‌شود. سقف قیمت از آذرماه ۱۴۰۰ تغییر نکرده، اما این نکته را اضافه کرد که در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ حدود ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به قیمت‌ها اضافه شده است.

وی درباره نامه اداره کل راه و ترابری استان تهران درباره ممنوعیت واگذاری اتوبوس به تورهای گردشگری در نوروز به منظور اختصاص این دستگاه‌ها به راهیان نور، اظهار داشت : در این‌باره هیچ منعی ابلاغ نشده است و این نامه از سوی سازمان راهداری نبوده و موضوع آن را پیگیری می‌کنم. اتفاقا در این‌باره برخلاف اربعین اصرار داشتیم اتوبوس‌ها دربستی در اختیار مسافران باشد.

 

شماره تلفن‌های ضروری برای سفرهای نوروزی

افندی‌زاده با بیان اینکه برای اولین بار شورای هماهنگی راه به عنوان ستاد نوروزی در استان‌ها قرار دادیم‌، شماره تماس‌هایی را برای ارتباط مردمی در تعطیلات نوروز به این شرح اعلام کرد: اطلاعات راه‌ها با سامانه ۱۴۱، قطار و راه آهن با سامانه ۵۱۴۹ ، اطلاعات هواشناسی سامانه ۱۳۴، اطلاعات پرواز سامانه ۱۹۹ و فرودگاه امام سامانه ۵۱۰۰۱۱۸ و استان‌های دارای بنادر با سامانه ۱۵۵۰ است که شبانه‌روز پاسخگو هستند.

وی گفت: پروازها بیشترین استقبال را برای جا به جایی دارند. در بحث قطارها نیز پیش فروش‌ها انجام شد. درخواست ما از مسافران این است که مدیریت کنند و از روزهای دیگر برای رزرو استفاده کنند، زیرا ظرفیت برخی از روزها خیلی زود پر می‌شود. تقاضا در برخی روزها خیلی زیاد و برخی روزها کم است. باید این موضوع مدیریت شود. ۸۰ مجتمع خدمات رفاهی داریم توصیه شده راننده‌ها هر ۱۰دقیقه استراحت کنند. آمار تصادفات که اعلام شد آمار تلفات است ولی آمار مجروحان هم کم نیست. مسافران سعی کنند شادی نوروز را به سوانح تلخ تبدیل نکنیم. بنابراین سریع رفتن و زود رسیدن می‌تواند خطر آفرین باشد.

 

پیش‌بینی ظرفیت حمل‌ونقل برای نوروز ۱۴۰۲

افندی‌زاده ادامه داد: برای سیستم هوایی دو میلیون و ۳۰۰ هزار صندلی برای سفرهای داخلی و خارجی پیش بینی شده است. البته ممکن است که در برخی از سفرها صندلی‌ها پر باشد و برخی از مسیرها خالی باشند. در بخش حمل و نقل هوایی و ریلی استقبال زیاد است. باید ظرفیت این بخشها افزایش پیدا کند.

وی گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار صندلی قطار پیش بینی شده است که تلاش می‌شود به یک میلیون و ۵۰۰ هزار صندلی هم برسد. بیش از میلیون صندلی خودروهای جاده ای پیش بین شده است که ممکن است ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد. ۲۴۰۰ شرکت خصوصی داریم هیچ گونه منعی برای اعزام اتوبوس‌ها به تورهای گردشگری وجود ندارد.

امکان اقامه نماز جماعت و افطاری ساده در مراکز بین‌راهی / سفر با ماه رمضان منافاتی ندارد

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد حیرانی مدیر نظارت وارزیابی ستاد مرکزی اقامه نماز کشور نیز در این نشست خبری گفت: در حوزه اقامه نماز مانند گذشته از بهمن ماه سال جاری فعالیت خود را آغاز کردیم و چند برنامه مهم را در دستور کار قرار دادیم. به عنوان مثال می‌توان به برنامه‌ریزی و ایجاد فضاهایی برای اقامه نماز در ورودی شهرها و در طول مسیر اشاره کرد.

او افزود: امسال در ۳۱ استان کارگروه نظارتی و نزدیک به ۳۲۰ کارگروه در شهرستان‌ها با هدف ساماندهی و آماده‌سازی فضاهای اقامه نماز و سرویس‌های بهداشتی تشکیل شده است. در همین راستا سامانه‌ای با عنوان «راه‌نماز» تهیه شده است. در این سامانه تمامی امکانات و فضاهای اقامه نماز بارگزاری شده است.

حیرانی با بیان اینکه سفر با ماه رمضان منافاتی ندارد، خاطرنشان کرد: در اسلام به سفر بسیار توصیه شده است، آنچه مورد تاکید است حفظ حرمت ماه رمضان است. در طول نوروز، ستادهای استانی ما پاسخگوی عموم مسافران هستند و از طریق سامانه‌هایی که تعریف شده و شماره تلفن‌هایی که اعلام شده، آماده پاسخگویی به مسافران نوروزی هستیم. در هیمن ارتباط با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان و ایام نوروز، اقامه نماز جماعت در اماکن مختلف بین‌راهی برگزار می‌شود و افطاری ساده برای روزه‌داران تدارک دیده شده است.

 

فعالیت ۵۰ هزار جوان داوطلب در ۲۵۰ پست هلال احمر

مهران جمال مدیر روابط‌عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، نیز در این نشست خبری گفت: جمعیت هلال احمر همه ساله با هدف ارائه خدمات بشردوستانه در خدمت مردم است و امسال ۵۰ هزار جوان داوطلب آموزش‌دیده در ۲۵۰ پست ثابت به ارائه خدمات به مسافران نوروزی می‌پردازند.

وی افزود: امسال این جوانان با شعار «جوانان سفیران ایمنی، سلامت و نشاط اجتماعی» سعی می‌کنند علاوه بر ارائه خدمات بشردوستانه، با تدارک برنامه‌های متنوع و جذاب به مسافران نوروزی خدمات ارائه دهند. یکی از این خدمات ارائه فضای بانشاط و بازی‌های جذاب برای کودکان است.

مدیر روابط‌عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: همچینن در نوروز ۱۴۰۲ با شعار «بهرفت» به کمک همکاران راهور در فرهنگ‌سازی، آموزش و اطلاع‌رسانی کمک خواهند کرد. این در حالی است ۱۵۰ تیم دوچرخه‌سوار با کیف امداد در مسیرهای مختلف حضور دارند و به کمک مسافران نوروز خواهند پرداخت.

جمال خاطرنشان کرد: هزار و ۴۶۵ مرکز عملیات با بکارگیری سه هزار و ۵۰۰ خودرو و ۱۸ فروند بالگرد و برخورداری از بیش از ۱۹ هزار نیروی آموزش‌دیده در کنار مسافران و گردشگران نوروزی است.

 

اعلام استان‌های پرمسافر در نوروز ۱۴۰۲

سید مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی با اعلام فهرست استان‌هایی که با بیشترین و کمترین مسافر نوروزی را گفت: در ایام نوروز ۱۴۰۱، بیش ۵۰ میلیون نفر شب اقامت در استان‌های کشور ثبت شده است این آمار از مراکز اقامتی مجاز جمع آوری شده است. در نوروز ۱۴۰۱ رویکرد شهرهای مکمل را در دستور کار قرار دادیم و شهرهایی که ظرفیت اقامتی بیشتری داشتند معرفی شدند.

دبیر ستاد مرکزی خدمات سفر گفت: استان‌های هرمزگان، فارس، مازندران، گیلان، بوشهر، اصفهان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان و قم هم اکنون بالای ۹۰ درصد مراکز اقامتی شان رزرو شده است. مراکز اقامتی استان‌های خراسان رضوی، مرکزی، سمنان، کرمانشاه، اردبیل، خراسان شمالی نیز تا ۸۰ درصد و مراکز اقامتی استان‌های آذربایجان‌شرقی، گلستان، البرز، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، خراسان جنوبی و ایلام بین ۶۰ تا ۸۰ درصد رزرو شده است.

وی گفت: همدان، کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، استان‌هایی هستند که کمتر از ۶۰ درصد مراکز اقامتی آنها برای ایام نوروز ۱۴۰۲ رزرو شده است.