دشمنان از حضور پرشکوه و باعظمت مردم در یوم‌الله ۲۲ بهمن مات و مبهوت شدند
دشمنان از حضور پرشکوه و باعظمت مردم در یوم‌الله ۲۲ بهمن مات و مبهوت شدند

به گزارش نوژان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در آیین افتتاح و بهره‌برداری از ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران حضور یافت. ساختمان شهید سلیمانی واقع در منطقه ۵ تهران، مشتمل بر دادگاه‌های کیفری یک استان تهران و دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۹ تهران است اما یکی از اقدامات ارزنده […]

به گزارش نوژان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در آیین افتتاح و بهره‌برداری از ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران حضور یافت.

ساختمان شهید سلیمانی واقع در منطقه ۵ تهران، مشتمل بر دادگاه‌های کیفری یک استان تهران و دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۹ تهران است اما یکی از اقدامات ارزنده و تحولی دستگاه قضا در راستای تضمین حقوق اهالی و اصحاب سیاست و رسانه، برپایی دادگاه‌های رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی در سراسر کشور است؛ در همین راستا در مجتمع قضایی که افتتاح شد، دادگاه‌های مطبوعات و رسیدگی به جرایم سیاسی نیز دایر است.

رئیس قوه قضاییه در جریان این مراسم در برخی از بخش‌های ساختمان شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران حاضر شد و از نزدیک و بدون واسطه با تعدادی از مراجعه‌کنندگان و مردم به گفت‌وگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت.

حضور رئیس قوه قضاییه در جلسه دادگاه یک پرونده

رئیس دستگاه قضا در بازدید از ساختمان شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران به بررسی موردی چند پرونده پرداخت و در یکی از جلسات دادگاه این مجتمع حاضر شد.

این جلسه دادگاه در مورد رسیدگی به اتهامات فردی بود که در سال‌های ۹۳ تا ۹۴ در زمان نوجوانی خود مرتکب چندین فقره سرقت تلفن همراه و وجه نقد در وسایل حمل و نقل عمومی از مردم شده بود و بیش از ۱۰۰ شاکی داشت که تعدادی از آنها گذشت کرده بودند اما تعدادی مالباخته دیگر خواهان رد مال بودند.

وکیل این متهم در جریان جلسه دادگاه، علت ارتکاب بزه سرقت از سوی موکل خود را یتیم بودن و ترک تحصیل عنوان کرد که رئیس قوه قضاییه به این وکیل یادآور شد اگرچه توجه به شرایط مجرم، باید مورد اهتمام باشد اما دلایلی که شما به عنوان وکیل عنوان کردید، ارتکاب چندین باره بزه سرقت از سوی این فرد را توجیه نمی‌کند؛ شما باید عنایت کنید که در اینجا فقط بحث ضرر و زیان مالی مالباختگان مطرح نیست بلکه اثرات و ضربات روانی و روحی این موضوع بر آنها سنگین‌تر است.

قاضی این دادگاه نیز در جریان جلسه رسیدگی تصریح کرد: ۱۰ صفحه از آرای انشایی و صادره توسط خود در یک پرونده را به منظور نقد عمومی و جهانی در سامانه مربوطه در یونیسف بارگذاری کرده است.

آیین افتتاح و بهره‌برداری از ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری تهران

در ادامه این مراسم، آیین نمادین افتتاح و بهره‌برداری از ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران برگزار شد و حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در این آیین و هنگام افتتاح این مجتمع قضایی تاکید کرد: به برکت و میمنت ماه‌های مبارک و پرفضیلت رجب و شعبان، ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران را افتتاح می‌کنیم و از خداوند درخواست داریم که به ما توفیق دهد بتوانیم خدمتگزار مردم باشیم و خون مطهر حاج قاسم را پاس بداریم؛ خروجی همه کارهای ما منتهی به جلب رضایت خداوند و مردم شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه این مراسم با حضور در سالن اجتماعات ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران در جمع مدیران، قضات و کارکنان این مجتمع قضایی ضمن تبریک و تهنیت اعیاد گذشته و پیش‌رو در ماه‌های پرفضیلت رجب و شعبان اظهار داشت: مردم ایران اسلامی در یوم‌الله ۲۲ بهمن با حضور پرشکوه و باعظمت خود، بدخواهان و دشمنان را مات و مبهوت کردند؛ بدخواهان و دشمنانی که با تبلیغات سوء و گسترده و با محاسبات غلطی که داشتند در سودای تجزیه ایران و سایر اوهام و اغراض شیطانی بودند اما ملت بصیر و زمان‌شناس و ولایتمدار ایران اسلامی در جشن سالگرد پیروزی انقلاب، در نصف روز، آب سردی بر شعله فتنه دشمنان ریخت؛ البته باید هوشیار بود و توجه داشت که دشمنان از نقشه‌ها و توطئه‌های شیطانی خود دست برنمی‌دارند.

رئیس دستگاه قضا افزود: بسیاری از مردم مشکلات معیشتی دارند اما در یوم‌الله ۲۲ بهمن برای نصرت دین خدا و بزرگداشت ارزش‌ها و شهدا به میدان آمدند و با همین حضور حماسی مردم، فضا به یکباره در داخل و خارج از کشور تغییر اساسی کرد؛ ما نیز باید بدانیم که اگر وظایف و مسئولیت‌های خود را به درستی انجام دهیم و به مردم خدمت صادقانه و خالصانه کنیم، خدا نیز با ما خواهد بود و مشمول نصرت پروردگار خواهیم شد.

رئیس عدلیه از همکاران قضایی در شهر تهران به سبب مجاهدت در کار و خدمت‌رسانی قضایی به مردم با عنایت به حجم بالای پرونده‌ها، قدردانی کرد و گفت: کار شما همکاران قضایی در تهران هم به لحاظ کمّی و هم به لحاظ کیفی برای سایر استان‌ها الگو و نمونه است و شما توجه داشته باشید که اگر مرکز کشور قدرتمند و مقتدر باشد این قدرت و اقتدار به سایر نقاط کشور نیز تسری پیدا می‌کند.

محسنی اژه‌ای از مسئولان و مقامات قضایی دادسرا و دادگستری استان تهران نیز به سبب کار شبانه‌روزی و مستمر در همه روزهای هفته بدون توجه به ایام تعطیل و غیرتعطیل، قدردانی کرد و این مجاهدت در خدمت‌رسانی قضایی به مردم را امری ارزشمند و دارای قدر و ارج دانست.

رئیس قوه قضاییه با تشریح تلاش‌ها و اقدامات گسترده و مبسوط صورت گرفته برای رفع مشکلات معیشتی همکاران قضایی، گفت: ما به عنوان اشخاصی که در تشکیلات حقوقی و قضایی هستیم همواره باید نسبت به حفظ قدر و ارزش جایگاه خود اهتمام داشته باشیم؛ این توفیق بزرگی است که به ما عنایت شد تا بتوانیم به استیفای حق بپردازیم و برای گسترش عدالت گام برداریم و حق مظلوم را از ظالم بستانیم و ظالمان را بر سر جای خود بنشانیم.

قاضی‌القضات خطاب به قضات و کارکنان ساختمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دادگستری استان تهران گفت: کار ما در دستگاه قضایی سخت است اما به همان نسبت و میزان سخت بودن، اجر و ثواب آن نیز زیاد است؛ از سویی دیگر، به نسبت مهم بودن جایگاه ما، شیطان و شیطان‌صفتان نیز تلاش بیشتری را برای آسیب وارد آوردن به این جایگاه مصروف می‌دارند؛ آن مقداری که شیطان و شیطان صفتان برای آسیب رساندن به تشکیلات قضایی نقشه می‌کشند و توطئه‌چینی می‌کنند برای سایر دستگاه‌ها تلاش نمی‌کنند؛ علت این امر آن است که ما در احقاق حق و گسترش عدالت و تأمین و تضمین امنیت مردم نقش بسیار مؤثر داریم و اینها مقوله‌هایی است که شیطان صفتان در جهت مخالف آنها کوشا و ساعی هستند.

رئیس عدلیه با اشاره به مزیّن بودن نام این ساختمان قضایی تازه افتتاح شده به نام سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: شما همکاران شاغل در این مرکز قضایی با خدمات صادقانه و خالصانه‌ای که به مردم ارائه می‌کنید برای پاسداشت خون مطهر حاج قاسم عمل کرده و با این کار، دِین خود را به شهدا و ایثاگران ادا می‌نمایید.

تاکید قوه قضاییه بر تکریم ارباب رجوع و مراجعان به دستگاه قضایی

محسنی اژه‌ای با اشاره به مقوله مهم تکریم ارباب رجوع و مراجعان به دستگاه قضایی گفت: انشاء و صدور آراء و احکام قضایی از جانب شما امر بسیار مهمی است اما شاید از آن مهم‌تر و تاثیرگذارتر نوع و نحوه برخورد و رفتار شما در مواجهه با مردم و مراجعان است؛ می‌دانم و واقف هستم که کار شما سخت است و آمار مراجعان به شما بالاست و انتظارات از شما نیز زیاد است اما بدانید چنانچه با صبر و حوصله و حُسن خلق با مردم و مراجعان مواجه شوید، خداوند به کار شما برکت عنایت می‌فرماید.

براساس این گزارش، در جریان این مراسم علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران به ارائه گزارش مختصری از وضعیت ساختمان سردار شهید سلیمانی پرداخت و گفت: این مجتمع دارای ۶ طبقه با زیربنای ۱۵ هزار متر مربع است و در طراحی آن، همه الزامات پدافند غیرعامل لحاظ شده است.

وی افزود: دادسرای ناحیه ۲۹ ویژه رسیدگی به جرایم نوجوانان، مجتمع قضایی شهید فمهیده شامل دادگاه‌های کیفری دو ویژه رسیدگی به جرایم نوجوانان و همینطور دادگاه‌های کیفری یک استان تهران در ساختمان شهید سلیمانی مستقر شده و بناست که تعدادی از شعب تجدیدنظر استان تهران نیز در این ساختمان مستقر شوند.

القاصی مهر، رویکرد دادسرای ناحیه ۲۹ در رسیدگی‌ به پرونده‌ها را اصلاحی و تربیتی به‌جای مجازات و تنبیه‌محوری دانست و گفت: رسیدگی‌ها در دادگاه‌های کیفری ویژه اطفال و نوجوانان با حضور مشاوران و وکلای رسمی و کارشناسان بهزیستی و دستگاه‌های ذی‌ربط انجام می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا