حوادث اخیر در مدارس قم با تشکیل کمیته ویژه ای پیگیری شد
حوادث اخیر در مدارس قم با تشکیل کمیته ویژه ای پیگیری شد

به گزارش نوژان نیوز، احمد حاجی‌زاده با بیان اینکه در قدم نخست موضوع‌ها، دسته‌بندی شد و در بخش‌های گوناگون همه ظرفیت‌های استان و ملی برای نتیجه‌گیری مورد استفاده قرار گرفت افزود: یکی از موضوع‌های مهم، شناسایی علت حادثه بود که توسط دستگاه‌های مختلف استانی و ملی پیگیری شده است. وی ادامه داد: یک تیم ویژه […]

به گزارش نوژان نیوز، احمد حاجی‌زاده با بیان اینکه در قدم نخست موضوع‌ها، دسته‌بندی شد و در بخش‌های گوناگون همه ظرفیت‌های استان و ملی برای نتیجه‌گیری مورد استفاده قرار گرفت افزود: یکی از موضوع‌های مهم، شناسایی علت حادثه بود که توسط دستگاه‌های مختلف استانی و ملی پیگیری شده است.

وی ادامه داد: یک تیم ویژه از دانشگاه علوم پزشکی، یک تیم از آتش‌نشانی، یک تیم هم سازمان پدافند غیرعامل کشور برای بررسی و کشف علت حوادث به قم آمدند و در کنار سایر مجموعه ها نیز تحقیق‌ها را ادامه دادند.

معاون استاندار قم یکی از احتمال‌ها را عمدی بودن حادثه دانست و گفت: دستگاه‌های امنیتی و انتظامی استان نیز در همان زمان با هماهنگی مقام قضایی تحقیق‌های جامع و دقیقی را آغاز کردند.

وی یادآور شد: بررسی‌ها در ابعاد و در لایه‌های مختلف و تخصصی انجام شد تا بتوانیم در صورت وجود نیت فرد یا افرادی پیش از هر اقدامی با آن مقابله کنیم.

حاجی‌زاده همچنین درمان و رسیدگی به وضعیت بالینی مصدومان این حوادث را یکی از مهمترین موضوع‌های این کمیته ذکر کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی و همه مراکز درمانی آنها هماهنگ شدند تا آخرین نفر را بدون تشریفات رایج پذیرش و کلیه اقدام‌های تشخیصی و درمانی را بطور جامع و بدون دریافت هزینه انجام دهند.

وی افزود: انجام کلیه آزمایش‌ها، اسکن‌ها و بررسی‌های پزشکی برای درمان مصدومان با دقت انجام شده، و جلسه‌هایی در حضور متخصصان با خانواده ها برگزار شد تا در این بخش از خانواده دانش‌آموزان را کاهش بدهیم.

معاون استاندار در ادامه، صداقت و دقت را محور اطلاع رسانی در این حوادث عنوان کرد و افزود: در این حوادث ما صادقانه موضوع را با مردم درمیان گذاشتیم، اما منافقان و دشمنان ملت ایران برای برهم زدن آرامش والدین و ایجاد مقابله و مواجهه مردم با خادمانش شایعه‌ها و دروغ‌های بدون پشتوانه علمی و میدانی را در فضای مجازی منتشر کردند.

وی اظهار کرد: در این چند حادثه، بهبودی تنها ۲ تَن از دانش‌آموز مصدوم در حادثه اول طولانی شد و مابقی از یک ساعت تا چند روز در بیمارستان تحت مراقبت بودند که این اقدام‌ها بیشتر احتیاطی بود.

حاجی‌زاده با اشاره به نظر متخصصان و همچنین غربالگری مصدومان این حوادث خاطرنشان کرد: در این حوادث هیچ مورد از فوتی، فلج و یا بیماری پایدار تنفسی و قلبی مشاهده نشده، و تنها در چند مورد بیماری‌های دانش‌آموزان تشدید شد که آن‌ هم با مراقبت بیشتر در بیمارستان خداراشکر بهبودی حاصل شد.

این مقام استانداری قم همچنین موضوع مهم کاهش نگرانی خانواده و اضطراب ناشی از این حادثه را مورد تاکید قرار داد و افزود: آموزش و پرورش از ابتدای حادثه تیم‌های روانشناس و متخصص برای بهبود وضعیت روحی دانش آموزان را وارد صحنه کردند و این اقدام‌ها حتی تا هفته‌های بعد ادامه داشت و بازدیدهای متعددی از این دانش‌آموزان و گفت‌وگو با خانواده‌ها در سطح استان و مدیران ملی صورت گرفته است.

وی افزود: خودمان را به دانش‌آموزان و یکایک افراد مسئول می‌دانیم و بدون تردید در مورد سلامت آنها حساسیم و به هیچ عنوان ملاحظه نداریم.

معاون استاندار با بیان اینکه نگرانی خانواده‌ها را درک می‌کنیم و به طور جدی پیگیر حادثه هستیم بیان کرد: به منظور بررسی دقیق وضعیت تجهیزات مدارس غیرحضور شدن ۲ روزه مدارس اعلام شد و تیم‌های مختلفی با تجهیزات فنی دقیق وضعیت ایمنی مدارس از جهت‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت و اشکال‌های احتمالی نیز رفع شده‌است.

منبع: خبرگزاری ایرنا