حمایت قاطع دولت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر
حمایت قاطع دولت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر

به گزارش نوژان نیوز، در فاصله چند ماه مانده تا آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، خبر گزارش دفتر وزارت امور خارجه ایران در کشور قطر مبنی بر انعقاد بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان به ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار که با حضور سفیر ایران در قطر و وزیر دارایی این کشور و جمعی از شخصیت‌های […]

به گزارش نوژان نیوز، در فاصله چند ماه مانده تا آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، خبر گزارش دفتر وزارت امور خارجه ایران در کشور قطر مبنی بر انعقاد بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان به ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار که با حضور سفیر ایران در قطر و وزیر دارایی این کشور و جمعی از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور، فی مابین یکی از برندهای شاخص زعفران ایران و یکی از بزرگترین و خوشنام‌ترین تجّار قطری منعقد شد، در صدر اخبار اقتصادی ایران و کشورهای فعال در بازار زعفران جهان قرار گرفت.

این قرارداد که به گفته کارشناسان و فعالان بازار زعفران در نوع خود بی‌نظیر است، در مدت کوتاهی توانست ضمن اثر مثبت بر رونق بازار زعفران ایران، شادی و امید را در دل کشاورزان زعفران کشور به ارمغان آورد.

اکنون چند ماه پس از رسانه‌ای شدن این قرارداد و پس از پایان فصل برداشت، با جوسازی های ایجاد شده به دلیل مصاحبه های پی درپی برخی از دلالان و مافیای زعفران در رسانه‌ها جهت زیر سوال بردن این قرارداد و همچنین ایجاد جو روانی در بازار برای کاهش قیمت زعفران در فصل برداشت طلای سرخ، بازار زعفران ایران اوضاع خوبی را سپری نمی‌کند.

در این ایام کشاورزان ناامیدتر از همیشه چشم امید به ادامه روند این قرارداد بسته اند تا حاصل دسترنج خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند.

تایید صحت بزرگترین قرارداد زعفران جهان میان ایران و قطر

در این رابطه «علیرضا پیمان‌پاک» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تایید صحّت بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان و اعلام حمایت قاطع دولت از این قرارداد، گفت: این قرارداد منعقد شده و ما در سازمان توسعه تجارت ایران وظیفه داریم که توسعه بازارهای صادراتی و غیر نفتی را مد نظر قرار دهیم.

وی افزود: در این راستا سازمان توسعه تجارت سعی می کند با بررسی پتانسیل‌های بازار کشورهای منطقه اقدامات لازم را برای توسعه بازار از طریق ارتباط با تجار، بازرگانان و هیات‌های تجاری کشورهای مختلف، برگزاری و حضور در نمایشگاه‌ها و همچنین فعالیت در پلتفرم‌های فعال منطقه به انجام رساند و در نتیجه بررسی و تحقیقات انجام شده، کشور قطر یکی از بازارهای مطلوب و جزو اهداف توسعه تجارت ایران است.

دبیر شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در ادامه افزود: سازمان توسعه تجارت به عنوان نماینده دولت، از نظر ماهیت و مفاد قرارداد، دخالتی در قراردادهای منعقد شده بین گروه‌های تجاری کشور با دیگر کشورها نخواهد داشت و تنها به عنوان مشوّق و حمایت کننده در این قراردادها حضور دارد و در صورتی که صادرکنندگان نیاز به حمایت‌های دولت اعم از مهیا کردن زیرساخت‌های پولی و بانکی مورد نیاز داشته باشند، سعی می‌کند در حد توان خدمات مطلوبی را به صادرکنندگان ارائه و از آنها حمایت کند.

وی در خصوص قرارداد تجاری انتقال و فرآوری زعفران میان ایران و قطر گفت: قرارداد قطر ، فی مابین یکی از برندهای معروف و شاخص کشور و یکی از تجار بزرگ و بنام قطر با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات دو کشور امضا شده است.

صیانت از جایگاه زعفران ایران در جهان دلیل عدم انتشار ابعاد قرارداد قطر

پیمان پاک در ادامه خاطرنشان کرد: به دلیل حساسیت‌های موجود در بازار زعفران جهان وصیانت از جایگاه مهم ایران در این بازار و همچنین مباحث مرتبط به تحریم‌های ظالمانه اقتصادی کشور، تاکنون طرف ایرانی این قرارداد بنابرصلاحدید از انتشار اخبار ابعاد مختلف آن خودداری کرده است.

وی ادامه داد: قراردادی با ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار منعقد شد و طبق آخرین آمار دریافتی توسط سازمان توسعه تجارت ایران از طرف‌های قرارداد، بخش اول این محموله تجاری به ارزش تقریبی ۱۵ میلیون دلار آماده ارسال شده و قرار است پس از تحقق برندینگ و فرآوری و بسته‌بندی از طریق قطر به دیگر کشورهای دنیا ارسال شود که قطعا با تحقق این قرارداد حجم قابل توجهی از زعفران تولیدی کشور صادر شده و ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: امیدواریم با تحقق اهداف صادرکننده و ایجاد زنجیره و بسترسازی مناسب در این مسیر، در سال‌های آینده نیز، خیال کشاورزان و فعالان صنعت زعفران ایران برای منتفع شدن از این بازار به خوبی تامین شود.

وی در خصوص زمان بندی پیش بینی شده جهت تحقق کامل این قرارداد تاکید کرد: انجام تعهد کامل این قرارداد نیاز به زمان و پیگیری‌های طرفین دارد.

پیمان‌پاک همچنین گفت: سازمان توسعه تجارت به طرف ایرانی قرارداد اعلام آمادگی کرده است که همه تلاش خود را جهت تحقق کامل این قرارداد به انجام رسانَد تا تمامی عوامل این زنجیره از جمله کشاورزان زحمت کش زعفران کار ایران به منافع خود دست یابند و شاهد اثر مطلوب آن بر بازار زعفران ایران در بلندمدت باشیم

منبع: خبرگزاری ایرنا