حماسه‌ای که در قالب هنر عرضه شود جاویدان می‌ماند
حماسه‌ای که در قالب هنر عرضه شود جاویدان می‌ماند

به گزارش نوژان نیوز؛ نشست خبری سومین دوره از جایزه داستان حماسی با حضور علی فروزانفر معاونت هنری، مجید عسگری رئیس جشنواره و محمدرضا شرفی خبوشان دبیر علمی جشنواره و سعید لشگری معاونت راهبردی استان‌ها در حوزه هنری برگزار شد.  مجید عسگری رئیس سومین جشنواره داستان حماسی گفت: دبیرخانه هنر حماسی و اتفاقی که در […]


به گزارش نوژان نیوز؛

نشست خبری سومین دوره از جایزه داستان حماسی با حضور علی فروزانفر معاونت هنری، مجید عسگری رئیس جشنواره و محمدرضا شرفی خبوشان دبیر علمی جشنواره و سعید لشگری معاونت راهبردی استان‌ها در حوزه هنری برگزار شد. 

مجید عسگری رئیس سومین جشنواره داستان حماسی گفت: دبیرخانه هنر حماسی و اتفاقی که در چهارم خرداد رخ می‌دهد، چند سالی است که در حوزه هنری استان خراسان رضوی تشکیل شده و هدف اصلی ما این است که هویت ایرانی و اسلامی را در فضای عمومی هنر زنده کنیم. البته آسیب‌شناسی‌هایی داشته ایم و به این مسأله رسیده ایم که باید روحیه امید و ساحت حماسه بیشتر دیده شود. در حال حاضر در عرصه تولید آثار هنری در قالب‌های سنتی، سینمایی و … اتفاقات خوبی رخ داده است.

عسگری گفت: در چهارم خرداد‌ماه امسال آئین سالانه هنر حماسی را همانند سال گذشته در کنار آرامگاه فردوسی برگزار خواهیم کرد که در همراه با اختتامیه، دوره چهارم نیز آغاز خواهد شد. هدف اصلی از این امر زنده نگه‌داشتن این جایزه است، در کنار اختتامیه  از کتاب نظریه ادبیات شیعی با رویکرد حماسی از فرزاد قائمی و اثر سبزوارنامه که پرده نقالی با محوریت آثار مرحوم حمید سبزواری است رونمایی خواهد شد و از کتاب‌های برگزیده دور دوم که به چاپ رسیده است رونمایی می‌کنیم. 

وی افزود: در سومین دوره به اهدافی که در نظر نداشته ایم رسیده ایم، امسال نیز بیش‌از ۷۰۰ اثر از تمام استان‌های کشور به دبیرخانه رسید که رشد چشمگیری در تعداد آثار رسیده به دبیرخانه است.

عسگری گفت: جوایز این دوره در بخش رمان برای اثر برگزیده ۱۰۰ میلیون، اثر دوم ۵۰ میلیون و اثر سوم ۳۰ میلیون تومان است و در بخش داستان کوتاه نیز به پنج اثر برگزیده ۱۰ میلیون تومان اهدا می‌شود و جایزه دستار فردوسی نیز به به یکی از هنرمندان خراسانی اهدا می‌شود.

محمدرضا شرفی خبوشان دبیر علمی این دوره از جایزه ادبی داستان حماسی درباره اهمیت حماسه گفت: ایران کشور حماسه‌ها است و ظرفیت اینکه توجه ویژه‌ای به این تاریخ از منظر ادبیات شود وجود دارد، اگر این نگاه متعالی در ساختار حماسه نباشد، حماسه به دست فراموشی سپرده می‌شود و اگر به دست فراموشی سپرده شود آن ملت محکوم به فراموشی است. در جایزه ملی داستان حماسی، ما شاهد رونق این حرکت ملی و ادبی هستیم.

خبوشان گفت: با نگاه آماری به آثار رسیده می‌توانیم افتخار کنیم که این جایزه در کنار جایزه‌های معتبر کشور، چون جایزه کتاب سال و جلال آل احمد قرار دارد،۷۷۶ اثر از نویسندگان حرفه‌ای و کسانی که در حوزه فعالیت می‌کنند به دبیرخانه ارسال شده است که از این بین نزدیک به ۲۰۰ اثر رمان و بیش‌از ۵۰۰ اثر نیز داستان کوتاه است. 

وی افزود: جایزه ملی داستان حماسی از رخدا‌دهای ترغیب کننده در تولید محتوا به شمار می‌رود و درصد بسیار زیادی از آثار رسیده مربوط به حماسه‌های بومی استان‌های مختلف کشور هستند.

خبوشان درخصوص پویایی این جایزه ادبی گفت: همیشه دغدغه اهالی ادب و کتاب این بوده است که یک جایزه ادبی باید جایزه‌ای پویا باشد و ما در رفتاری که در نحوه برگزاری این جایزه داشته‌ایم نشان داده‌ایم که جایزه داستان حماسی جایزه‌ای پویا است. 

دبیر علمی این جایزه ادبی گفت: بخشی هم با عنوان ارسال طرح داشتیم و کسانی که در سه بخش اصلی این جایزه طرحی داشتند می‌توانستند ارائه دهند و از بین ۶۰ طرح رسیده ۱۷ طرح انتخاب شد تا بعد از اختتامیه  این نویسندگان کار خود را زیر نظر بهترین استاتید رمان‌نویسی شروع کنند تا در اختتامیه دوره چهارم از این آثار رونمایی کنیم.

وی درباره برنامه‌های جنبی از این دوره گفت: برنامه‌های جنبی نیز از اختتامیه دوره دوم آغاز شد و ما ۱۸ نشست تخصصی در سراسر کشور برگزار کردیم که یک رخداد آموزشی، فرهنگی و ادبی بود و زمانی هویت شکل می‌گیرد که به داشته‌های خودمان تکیه کنیم. 

یکی از داوران در ادامه این نشست گفت: گسترده شدن دایره اندیشیدن به حماسه جزء ویژگی‌های جایزه ملی داستان حماسی بود، ما در ۲ بخش مهم به داوری آثار پرداختیه ایم، در بخش مقدماتی سه داور آثار را قضاوت کرده و در مرحله نهایی نیز در هر بخش سه داور آثار را داوری کردند که جلسه نهایی نیز در سوم خرداد‌ماه در استان خراسان رضوی برگزار می‌شود تا برگزیدگان این دوره انتخاب شوند.منبع خبر