جزییات آخرین برنامه ریزی‌ها برای حج تمتع ۱۴۰۲
جزییات آخرین برنامه ریزی‌ها برای حج تمتع ۱۴۰۲

به گزارش نوژان نیوز؛ غلامرضا رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت گفت: نخستین گروه از زایران کشورمان بامداد روز سوم خرداد بنابر برنامه ریزی‌های صورت گرفته از فرودگاه حضرت امام (ره) راهی مدینه منوره شدند. وی افزود: پرواز‌های روز چهارشنبه از ایستگاه‌های پروازی تهران، ساری و یزد عازم سرزمین وحی شده اند […]


به گزارش نوژان نیوز؛

غلامرضا رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت گفت: نخستین گروه از زایران کشورمان بامداد روز سوم خرداد بنابر برنامه ریزی‌های صورت گرفته از فرودگاه حضرت امام (ره) راهی مدینه منوره شدند.

وی افزود: پرواز‌های روز چهارشنبه از ایستگاه‌های پروازی تهران، ساری و یزد عازم سرزمین وحی شده اند و بحمدالله زایران به سلامت در مقصد رسیده و مورد استقبال دست اندرکاران ذیربط قرار گرفتند؛ در حال حاضر (تا پایان روز نخست) ۲هزار و ۵۰۰ زایر ایرانی در مدینه استقرار یافته اند و خدمات لازم را دریافت می‌کنند.

معاون امور حج و عمره با بیان اینکه امسال در موسم حج تمتع ۱۴۰۲، ۸۷ هزارو ۵۵۰ نفر از زایران کشورمان راهی سرزمین وحی می‌شوند، گفت: این تعداد عزیزان از نقاط مختلف کشور و از ۲۱ ایستگاه پروازی به عربستان منتقل می‌شوند.

وی ادامه داد: زایران عزیز کشورمان در قالب ۵۸۰ کاروان عازم کشورعربستان می‌شوند که برنامه ریزی برای این کاروان‌ها براساس ظرفیت هر استان در نظر گرفته شده است؛ کاروان‌های برنامه ریزی شده ۹۰نفره تا ۲۳۰ نفره می‌باشد.

رضایی با اشاره به اینکه تمامی مقدمات برای پذیرایی و خدمت رسانی به زایران فراهم است گفت: اولین تیم عوامل ستاد و عوامل اجرایی روز ۳۱ اردیبهشت ماه تهران را به مقصد مدینه منوره ترک کردند و تمامی اقدامات لازم مهیا می‌باشد و تیم عوامل اجرایی شامل نیرو‌های ستادی، تغذیه و تدارکات، مسکن، آشپزخانه، پزشکی و درمانی، حمل و نقل و … حضور دارند.

وی در خصوص اعزام به فرودگاه‌های مدینه و جده گفت: مقصد زایران مدینه قبل فرودگاه مدینه و زایران مدینه بعد فرودگاه جده می‌باشدکه زایران مدینه بعد به محض پیاده شدن از هواپیما با وسایط نقلیه تدارک دیده شده به جحفه انتقال داده می‌شوند که پس از محرم شدن وارد شهر مکه مکرمه خواهند شد.

رضایی تصریح کرد: نخستین پرواز‌های زایران ایرانی که آغاز شد به فرودگاه مدینه بوده است و از ۱۳ خرداد ماه پرواز‌های جده نیز آغاز می‌شود و تمامی پرواز‌های رفت تا یکم تیرماه درنظر گرفته شده و پرواز‌های بازگشت نیز از سیزدهم تیرماه لغایت سوم مرداد ماه می‌باشد.

وی افزود: از تمامی دستگاه‌های همکار به ویژه سازمان هواپیمایی که تلاش شبانه روزی در این رابطه داشته اند تشکر می‌کنیم چراکه یکی از مهمترین برنامه‌های عملیات اجرایی این سازمان، حج تمتع می‌باشد که همیشه به خوبی آن را انجام داده اند و امیدواریم در برنامه ریزی‌های پیش رو نیز موفق باشند.

معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت اظهار کرد: در خصوص حمل و نقل درون شهری و برون شهری در مدینه و مکه تمهیدات اندیشیده شده و براساس قرارداد با شرکت‌های اتوبوسرانی، خدمات مطلوب و در خور شان زایران ایرانی در نظر گرفته شده است.

وی درباره تعداد زایران مدینه قبل و مدینه بعد گفت:حدود ۵۸ درصد زایران ما مدینه قبل و ۴۲ درصد مدینه بعد می‌باشند. زایران مدینه قبل در عملیات رفت به فرودگاه مدینه عزیمت می‌کنند و برگشت آن‌ها از فرودگاه جده می‌باشد، اما زایران مدینه بعد ابتدا به فرودگاه جده و سپس در برگشت از فرودگاه مدینه به میهن اسلامی بازمی گردند.

وی در خصوص اینکه چه تعداد از زایران کشورمان را بانوان و چه تعداد آقایان تشکیل می‌دهند گفت: در موسم امسال ۴۶ درصد زایران ما آقایان و ۵۴ درصد بانوان می‌باشند.

رضایی همچنین در باره مدت اقامت در مدینه منوره و مکه مکرمه گفت: مدت اقامت در مدینه منوره حدود ۵ شب و ۶ روز و در مکه مکرمه نیز بسته به زمان حضور زایران در سرزمین وحی می‌باشد.

وی افزود:کم بودن مدت اقامت مدینه نیز به دلیل ظرفیت محدود در کمبود هتل‌های موجود می‌باشد، زیرا در سال‌های اخیر جایگزینی برای هتل‌های تخریب شده صورت نگرفته است که امیدواریم در سال‌های آتی با افزایش هتل در شهر مدینه، بتوانیم مدت زمان حضور را افزایش دهیم.

معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت درباره تعداد هتل برای حج تمتع امسال گفت: برای موسم حج تمتع حدود ۹۰ هتل در شهر‌های مدینه منوره و مکه مکرمه تدارک دیده شده است؛ ۲۰ هتل در مدینه منوره و ۷۰ هتل در مکه مکرمه برای خدمت رسانی به زایران ایرانی مهیا شده است.

وی همچنین اظهار کرد: تمامی تمهیدات لازم برای تغذیه زایران اندیشیده شده و ۴ آشپزخانه مرکزی در شهر‌های مدینه و مکه کار طبخ و توزیع غذای زایران را به صورت متمرکز انجام میدهند؛ اشپزخانه‌های تدارک دیده شده با تجهیزات بسیار عالی و نیرو‌های کارآمد آشپزی که از کشورمان اعزام شده اند کار طبخ را انجام می‌دهند که دراین راستا به ذائقه مردم کشورمان توجه ویژه‌ای شده است.

رضایی همچنین درباره مدت زمان سفر نیز توضیح داد: مدت سفر امسال حدود ۳۰ تا ۴۲ روز بسته به زمان تشرف حجاج است و تمامی تمهیدات لازم برای خدمت رسانی مطلوب در این بازه زمانی اندیشیده شده است.

معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت درباره کاروان‌های حج ایرانیان خارج از کشور و نحوه اعزام و حضورشان در سرزمین وحی و اینکه آیا امسال نیز کاروانی بدین شکل خواهید داشت یا خیر و نحوه خدمات دهی سازمان به آن‌ها اظهار کرد: خدمات به ایرانیان خارج از کشور به دو شکل تعریف می‌شود؛ عده‌ای از این عزیزان در گذشته ثبت نام کرده و دارای فیش حج می‌باشند و مقیم کشور‌های خارجی هستند که می‌توانند در کاروان‌ها نام نویسی کرده و همانند سایرین زایران خدمات بگیرند، اما عده‌ای دیگر از این هموطنان بزرگوار هستند که فیش حج در اختیار ندارند که برنامه ریزی برای این عزیزان در گذشته وجود داشته است، اما این مهم در سال‌های اخیر عملیاتی نشده است.

وی افزود: در دهه ۸۰ و ابتدای ۹۰، کشور میزبان مجوز لازم را به این عزیزان می‌داد تا از محلی که زندگی می‌کنند مشرف شوند و ما نیز مدیران باتجربه در خارج از کشور داشتیم که کاروان این عزیزان را شکل می‌دادند و این افراد نیز خدمات لازم را دریافت می‌کردند، اما این مهم از سال ۹۴ اجرایی نشد.

رضایی با بیان اینکه هموطنان خارج از کشور نیز تمایل دارند که به دلیل احکام فقهی از خدمات سازمان حج وزیارت بهر ه ببرند، تصریح کرد: از سال ۹۴ رویکرد ذکر شده متوقف شده است که تلاش می‌کنیم تا برای این عزیزان شرایط لازم را فراهم کنیم و سهمیه‌ای را از کشور میزبان دریافت نماییم.

وی افزود: ما از کشور میزبان تقاضای این مهم را مطرح کرده ایم تا سهمیه‌ای برای ایرانیان خارج از کشور تخصیص یابد و در این خصوص مکاتباتی داشته ایم که امیدواریم این موضوع مورد توجه طرف عربستانی قرار گیرد و در گفتگو‌های فی مابین نیز آن را دنبال خواهیم کرد.

معاون امور حج وزیارت در ادامه گفت: به زایران توصیه می‌کنیم که بهترین وبیشترین بهره معنوی را دنبال کنند و ما نیز شبانه روزی در خدمت عزیزان هستیم و تمامی تمهیدات و تدارکات لازم را مورد توجه قرار داده ایم.

وی تصریح کرد:زایران عزیز تمامی نکات ضروری مطرح شده را حفظ نمایند و به توصیه‌های مدیران کاروان‌ها و توصیه‌های مطرح شده از سوی سازمان حج و زیارت توجه جدی داشته باشند.

معاون امور حج وعمره سازمان حج وزیارت تاکید کرد: رعایت آیین نامه‌ها و قوانین در زمان تشرف و حضور درکشور میزبان به طور جد مورد توجه عزیزان قرارگیرد تا سفری توام با ارامش و عزت و سلامت همانند همیشه رقم بخورد و ما نیز خادم حجاج و زایران بیت الله الحرام هستیم و در این راستا از هیچ خدمت و تلاشی دریغ نخواهیم کرد.منبع خبر