برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی به دلیل اجرا نشدن قانون حمایت از معلولان، دفاعیه ارائه کردند
برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی به دلیل اجرا نشدن قانون حمایت از معلولان، دفاعیه ارائه کردند

به گزارش نوژان نیوز، اشکان میرمحمدی با اشاره به دستور رئیس قوه‌قضاییه و ریاست سازمان بازرسی مبنی بر پایش «نحوه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان» در سال ۱۴۰۰، افزود: در این راستا، اقدامات اجرایی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط در قالب بازرسی فوق‌العاده مورد بررسی قرار گرفت و گزارش آن نیز به مبادی ذی‌ربط ارسال […]

به گزارش نوژان نیوز، اشکان میرمحمدی با اشاره به دستور رئیس قوه‌قضاییه و ریاست سازمان بازرسی مبنی بر پایش «نحوه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان» در سال ۱۴۰۰، افزود: در این راستا، اقدامات اجرایی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط در قالب بازرسی فوق‌العاده مورد بررسی قرار گرفت و گزارش آن نیز به مبادی ذی‌ربط ارسال شد.

وی با بیان اینکه امکان مهلت برای اعلام اقدامات تکمیلی دستگاه‌های مکلف در اجرای قانون و در راستای پیشنهادهای ابرازی فراهم شد، ادامه داد: پس از آن، پرونده دیگری تشکیل و نشستی با حضور نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌های ذی‌ربط در سازمان بازرسی کل کشور به منظور آگاه‌سازی مدیران عالی دستگاه‌ها از وضعیت اقداماتشان برگزار شد و وضعیت و نحوه مشارکت دستگاه‌ها در اجرای قانون مورد تاکید قرار گرفت.

بازرس کل امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در نشست یادشده مقرر شد چنانچه اقدامات بعدی در راستای اجرای قانون انجام گرفت، مستندات آن اعلام شود تا با بررسی و ارزیابی مجدد، بخشی از تکالیفی که تاکنون اجرا نشده یا گاهی ناقص‌ اجرا شده، شناسایی و بر مبنای آن مطالبه لازم از مسئولان ذی‌ربط در دستگاه‌ها نیز انجام شود.

میرمحمدی با اشاره به اینکه جامعه معلولان کشور توانایی شکوفایی و بالندگی را در سطوح مختلف جامعه دارا است، افزود: تاکنون دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به توانایی معلولان توجه کافی نداشته و فقط به ارائه خدمات و امکانات مورد نیاز معلولان در سطح خدمات سنتی اکتفا کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه «قانون حمایت از حقوق معلولان» در ۳۴ ماده و ۲۹ تبصره مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، تاکید کرد: این قانون در اردیبهشت ۱۳۹۷ برای اجرا به همه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ابلاغ و آیین‌نامه اجرایی مواد (۳، ۹، ۱۲و ۱۳و ۲۵) قانون و مطابق ماده ۱۴ قانون «نظام نامه آموزش‌های مهارتی افراد دارای معلولیت» برای اجرا به سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شده است.

بازرس کل امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه قانون حمایت از حقوق معلولان و آیین‌نامه‌های اجرایی آن دارای ۱۴۱ حکم است، گفت: از این تعداد ۱۲حکم آن شامل، تکلیف عمومی همه دستگاه‌ها و ۱۲۹ حکم اختصاصی آن برای تعداد ۱۹ وزارتخانه و ۹ سازمان و ۳ دستگاه و نهاد بوده که نظارت بر اجرای قانون نیز برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور قرار گرفته است.

میرمحمدی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در سازمان بازرسی کل کشور به مناسبت گرامیداشت هفته معلولان افزود: در این نشست که با حضور نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌ها برگزار شد «ترک فعل دستگاه‌های ذی‌ربط در اجرای تکالیف درج شده در قانون حمایت از حقوق معلولان» شناسایی شد.

وی ادامه داد: در همین راستا از سوی بازرس قضایی سازمان بازرسی کل کشور، از تعدادی از مدیران عالی دستگاه اجرایی کشور که وظایف و تکالیف خود را انجام نداده یا ناقص انجام داده بودند؛ دفاع لازم دریافت شد که برخی اقدامات انجام نشده وصف جزایی داشته و در صورت دفاع غیرمؤثر، منتهی به تعقیب کیفری خواهد شد.

میرمحمدی اظهارداشت: همچنین در مورد برخی دیگر از مدیران نیز به واسطه انتساب عنوان اتهامی تخلف اداری در صورت ارائه دفاع غیر مؤثر به همراه مدارک و مستندات متقن، منتج به تعقیب اداری خواهد شد.

وی تصریح کرد: پس از بررسی دفاع مسئولان، بخشی که قابل قبول نباشد در گزارش‌های اختصاصی اعم از کیفری و تعقیب اداری به مبادی ذی‌ربط ارسال می شود.

بازرس کل امور تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اجرای دقیق مفاد قانون برای حمایت از جامعه معلولان را با توجه به ظرفیت‌های این بخش از جامعه موضوع بسیار مهمی دانست و یادآور شد: سازمان بازرسی کل کشور حسب وظیفه ذاتی و قانونی خود در راستای اجرای قانون حمایت از معلولان تلاش خواهد کرد؛ بنابراین به دستگاه‌های ذی‌ربط تاکید می‌شود با جدیت و با همه ظرفیت‌های خود در راستای اجرای بهینه این قانون همکاری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایرنا