البرزی ها در مصرف آب بیشتر صرفه جویی کنند
البرزی ها در مصرف آب بیشتر صرفه جویی کنند

به گزارش نوژان نیوز، حمیدرضا نامداری اظهار کرد: اگرچه در ماه های اخیر تاکنون شاهد بارش های خوبی در سطح استان بودیم اما هنوز میزان ذخیره سدها وسفره های زیر زمینی به سطح مناسب نرسیده و انتظار می رود مردم در مصرف آب به وضعیت اقلیمی استان و کشور توجه نمایند. وی با بیان اینکه […]

به گزارش نوژان نیوز، حمیدرضا نامداری اظهار کرد: اگرچه در ماه های اخیر تاکنون شاهد بارش های خوبی در سطح استان بودیم اما هنوز میزان ذخیره سدها وسفره های زیر زمینی به سطح مناسب نرسیده و انتظار می رود مردم در مصرف آب به وضعیت اقلیمی استان و کشور توجه نمایند.

وی با بیان اینکه هر دقیقه باز بودن شیرآب با هدر روی حدود ۶ لیتر آب همراه است ، گفت : انتظار می رود زمان استحمام و مصارف شستشوی ظروف خانگی کاهش یابد تا شاهد صرفه جویی در مصرف آب باشیم.

مدیرعامل شرکت آبفا البرز افزود: اکنون ساخت ۵۰ هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب در استان البرز در حال انجام است که امسال بخشی از آن مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی گفت : به زودی نیز عملیات ساخت تصفیه خانه سوم استان البرز با آبدهی ۵۷۰ لیتر برثانیه با اعتباری حدود ۳۳۴ میلیارد تومان آغاز می شود که نقش اساسی در تامین آب ساکنان البرز دارد.

نامداری یادآور شد: سال گذشته با بهره برداری از مدول سوم تصفیه خانه گوهردشت کرج میزان استحصال آب این تصفیه خانه از یک هزارو۷۰۰ لیتر برثانیه به ۲ هزارو۲۰۰ لیتر بر ثانیه رسید.

وی اظهار کرد: مهمترین برنامه آبفا البرز کاهش مصرف آب های زیر زمینی و تکیه بر منابع آبی سطحی است که امیدواریم با افزایش بارش ها بتوانیم ضمن تامین آب آشامیدنی مردم ، سفره های زیر زمینی را تقویت کنیم.

مدیرعامل آبفا البرز با بیان اینکه بارش هر ۲ متر برف حدود یک سانتی متر به میزان آب های زیر زمینی می افزاید ، گفت : خشکسالی های چند سال اخیر آسیب فراوانی به منابع آبی کشور و البرز وارده کرده که جبران آن نیازمند مدیریت آب و نزول بیشتر رحمت الهی است.

 

البرز در ایجاد تاسیسات فاضلاب شهری کمترین سهم بودجه را در کشور دارد

مدیرعامل شرکت آبفا البرز گفت : در حوزه ساخت و ایجاد تاسیسات و شبکه فاضلاب شهری، این استان در سطح کشور کمترین سهم بودجه و ردیف اعتباری را دارد.

نامداری یادآورشد : پس از انجام مطالعات لازم، کار اجرای شبکه فاضلاب در البرز از سال ۱۳۷۴ آغاز شد و تا کنون یک هزارو ۲۰۰ کیلومتر لوله گذاری اصلی ، فرعی و جمع آوری فاضلاب در این استان انجام شده است .

وی ادامه داد: تاکنون ۱۴۷ هزار فقره انشعاب فاضلاب در استان البرز برای جمعیتی حدود ۴۶۶ هزار نفر احداث شده است.

مدیرعامل آبفا البرز گفت : همچنین تاکنون ۶۳ درصد شبکه فاضلاب کلانشهر کرج نصب شده که به دلیل سختی کار و موانع مختلف شهری و بودجه ا ، استان البرز عقب ماندگی قابل اعتنایی نسبت به میانگین کشوری دارد.

وی بیان کرد: متوسط پیشرفت فیزیکی شبکه فاضلاب در کل کشور ۵۳ درصد و در البرز۳۸ درصد است که نیازمند بازنگری جدی است .

نامداری ، تملک زمین برای اجرای تصفیه خانه های فاضلاب را از مهمترین مشکلات استان البرز برشمرد.