اجرای مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی در آینده نزدیک
اجرای مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی در آینده نزدیک

به گزارش نوژان نیوز؛ پس از اصلاح ارز ترجیحی در اوایل سال گذشته، ابتدا حمایت نقدی برای افزایش قدرت خرید خانوار‌ها در دستور کار دولت قرار گرفت و اعلام شد پس از برقراری سامانه‌های مورد نیاز برای تخصیص یارانه کالایی، طرح کالابرگ اجرا خواهد شد که پس از اجرای آزمایشی این طرح در ۴ استان […]


به گزارش نوژان نیوز؛

پس از اصلاح ارز ترجیحی در اوایل سال گذشته، ابتدا حمایت نقدی برای افزایش قدرت خرید خانوار‌ها در دستور کار دولت قرار گرفت و اعلام شد پس از برقراری سامانه‌های مورد نیاز برای تخصیص یارانه کالایی، طرح کالابرگ اجرا خواهد شد که پس از اجرای آزمایشی این طرح در ۴ استان هرمزگان، قزوین، مرکزی و گیلان، سرانجام از نیمه اسفند ماه سال گذشته کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور اجرا شد.

کالابرگ الکترونیکی به این گونه است که شهروندان می‌توانند با هر کارت‌بانکی که به نام سرپرست خانوار است خرید کنند و نیاز نیست حتما کارت یارانه به همراه داشته باشند و استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و یارانه هیچ کسی قطع نمی‌شود و خانوار‌ها می‌توانند یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خودشان خرج کنند و چنانچه تمایل به خرید کالا به صورت الکترونیکی نبود، همچنان امکان برداشت نقدی یارانه واریزی ماه‌های آینده وجود دارد.

مزیت کالابرگ الکترونیکی این است که سطحی مشخص از مصرف با قیمت ثابت در بازه زمانی مشخصی تعیین می کند که این موضوع اطمینان نسبی از قدرت خرید مواد غذایی به خانوار می‌دهد، با این حال این شیوه با همه مزایایی که دارد اشکالاتی هم دارد که باعث شد مردم استقبال خوبی از این طرح نداشته باشند.

اواخر اسفندماه سال گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: در استان‌هایی که به صورت نمونه طرح کالابرگ را اجرا کردیم استقبال گسترده نشد، اما ما مکلف هستیم زیرساخت و بستر را برای کل کشور آماده کنیم.

پس از اجرای سراسری کالابرگ الکترونیکی در کشور مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان گفته بود: بی‌تردید در جریان اجرای هر طرحی کم و کاستی‌هایی وجود دارد و زمان‌بندی، برنامه‌ریزی و زیرساخت‌ها در این زمینه موثر است که رفته رفته طرح را بهتر و پخته‌تر می‌سازد.

برای اطلاع از آخرین وضعیت اجرای کالابرگ الکترونیکی در کشور با علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفتگو کردیم.

علیرضا عسگریان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پیش بینی میکنیم امسال قبل از اتمام فصلی که در آن قرار داریم مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی را اجرا کنیم.

وی افزود: این مرحله به احتمال زیاد به غیر از یارانه، مبالغی هم برای کمک به سه دهک اول به همراه دارد و بعد از آن به دهک‌های بالا‌تر تسری پیدا خواهد کرد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص زمان دقیق اجرای مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی گفت: این موضوع نیازمند تامین منابع مورد نیاز است تا  اجرای مرحله جدید عملیاتی شود.

عسکری با بیان اینکه مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی امسال حتما اجرا خواهد شد، گفت: امسال چندین مرحله در کالابرگ الکترونیکی خواهیم داشت، زیرا زیرساخت‌ها قابل قبول است و پس از اجرای مرحله جدید، تجربه مورد نیاز برای پوشش نقاط مبهم این طرح کسب خواهد کرد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سئوالی در خصوص استقبال مردم از طرح کالابرگ گفت: در مرحله اول استقبال مردم زیاد نبود که شاید علتش این بود که مردم فکر کردند مزیتی ندارد، زیرا در مرحل اول فقط یک ماه زودتر یارانه پرداخت می‌شد.

وی افزود: در مرحله جدید به احتمال قریب به یقین مبالغی هم اضافه بر یارانه پرداخت خواهد شد که به نظر می‌رسد در مرحله جدید استقبال مردم بیشتر خواهد شد.

 منبع خبر