آمادگی ایران برای پذیرش دانشجوی خارجی
آمادگی ایران برای پذیرش دانشجوی خارجی

به گزارش نوژان نیوز، بهرام عین اللهی در جلسه هم‌اندیشی اعتبار بخشی آموزش پزشکی که با حضور رئیس فدراسیون جهانی آموزش پزشکی در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: سطح دانش و آموزش پزشکی ایران در منطقه منحصر به فرد است؛ به‌طوری‌که علاوه بر ارتقا و تربیت دانشجوی علوم پزشکی در داخل کشور با استقرار […]

به گزارش نوژان نیوز، بهرام عین اللهی در جلسه هم‌اندیشی اعتبار بخشی آموزش پزشکی که با حضور رئیس فدراسیون جهانی آموزش پزشکی در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: سطح دانش و آموزش پزشکی ایران در منطقه منحصر به فرد است؛ به‌طوری‌که علاوه بر ارتقا و تربیت دانشجوی علوم پزشکی در داخل کشور با استقرار دانشگاه در کربلا آمادگی داریم با سایر کشورهای دوست و همسایه نیز تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۶۵ هزار دانشجوی پزشک عمومی مشغول به تحصیل هستند، اظهار داشت: در همه استان‌ها، دانشگاه علوم پزشکی دایر است و سعی داریم پزشکی عمومی را برای نیازهای کشور بیشتر تربیت کنیم و حتی پذیرش دانشجوی خارجی نیز داشته باشیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: زیرساخت‌های آموزش پزشکی به طور کامل در کشور فراهم شده است و سطح پزشکی قابل قبولی داریم؛ در بسیاری از شاخص‌های بهداشتی نیز در کشور موفق بودیم؛ به‌طوری‌که در ابتدای انقلاب امید به زندگی حدود ۵۵ سال بود و اکنون به بالای ۷۵ سال رسیده است همچنین مرگ و میر نوزادان و مادران باردار کاهش یافته و بیماری‌های واگیر نیز کنترل شده است. در زمینه حذف بیماری‌هایی همچون سرخجه و سرخک بومی از سوی سازمان جهانی بهداشت تقدیرنامه دریافت کردیم و فلج اطفال نیز ریشه کن شد و علاوه بر آن، در پیشگیری و درمان بیماری کرونا از موفق‌ترین کشورها هستیم.

به گفته عین اللهی، ایران با تولید ۶ واکسن علیه کرونا، تنها کشور تولیدکننده واکسن در منطقه است و تاکنون دستاوردهای خوبی داشته که نشان از ارتقای سطح آموزش پزشکی و درمان است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ادغام آموزش و درمان در کشور باعث جهش رشد شده است و برای تامین کافی نیروی انسانی گام‌های خوبی برداشتیم؛ به عنوان مثال در بخش تربیت نیروی پرستار موفق بودیم و اکنون ۲۰۹ دانشکده پرستاری داریم و بسیاری از پرستاران از ما درخواست مجوز کار در مراکز درمانی دارند و حتی برخی از کشورهای همسایه نیز خواهان جذب پرستار از ایران هستند.

وی، خودکفایی کشور در تولید ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز و ۴۰درصد تجهیزات پزشکی را از دیگر توانمندی‌ها برشمرد و حضور و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در این دستاوردها را نقش آفرین دانست.

عین اللهی گفت: ضوابط اعتباربخشی بسیار بالا است. اکنون ۲۲ هزار استاد دانشگاه داریم که ۹ هزار نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دهند و ۶۰ درصد دانشجویان پزشکی نیز بانوان هستند.

براساس این گزارش، در این نشست سامانه هوشمند اعتبار بخشی در آموزش پزشکی رونمایی شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا